Národní obrození

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o stručné vysvětlení a popsání ČESKÉHO NÁRODNÍHO OBROZENÍ.Znám osobnosti NO, díla, souvislosti už ale ne.. Moc děkuji

Odpověď

Dobrý den, stručné popisy českého národního obrození nabízí různé internetové stránky (např. Wikipedie:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_n%C3%A1rodn%C3%AD_obrozen%C3%AD ).
Pro pochopení dějinných souvislostí je ovšem nejlepší přečíst si některou z monografií věnovanou danému tématu.
Základní historická fakta a souvislosti naleznete v publikacích:
* Dějiny zemí Koruny české. II., Od nástupu osvícenství po naši dobu. 9.vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2003, c1993. ISBN 80-7185-606-1.
* HARNA, Josef. Dějiny českých zemí. II., Od poloviny 18. století do vzniku České republiky. 1.vyd. Praha : Fortuna, 1998. ISBN 80-7168-522-4.
* ČAPKA, František. Dějiny českých zemí 1800-1918. 1. vyd. Brno : Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, 2003. ISBN 80-210-3078-X.
* HORA-HOŘEJŠ, Petr. Toulky českou minulostí. Šestý díl, [Příběhy a postavy českého národního obrození]. 1. vyd. Praha : Baronet : Via Facti, 1997. ISBN 80-7214-039-6

Další literatura k národnímu obrození:
* HROCH, Miroslav. Na prahu národní existence : touha a skutečnost. Praha : Mladá fronta, 1999. ISBN 80-204-0809-6.
* MASARYK, Tomáš Garrigue. Česká otázka : snahy a tužby národního obrození ; Naše nynější krize : pád strany staročeské a počátkové směrů nových. 8.vyd. Praha : Svoboda, 1990. ISBN 80-205-0061-8.
* KUTNAR, František. Obrozenské vlastenectví a nacionalismus : příspěvek k národnímu a společenskému obsahu češství doby obrozenské. 1.vyd. Praha: Karolinum, 2003. ISBN 80-7184-833-6.
* PETRÁŇ, Josef. Počátky českého národního obrození : společnost a kultura v 70.-90. letech 18. stol. 1. vyd. Praha : Academia, 1990. ISBN 80-200-0061-5.
* MACURA, Vladimír. Znamení zrodu : české národní obrození jako kulturní typ. 2., rozš. vyd., V H & H 1. vyd. Jinočany : H & H, 1995. ISBN 80-85787-74-1.
* KOČÍ, Josef. České národní obrození. 1. vyd. Praha : Svoboda, 1978.

České národní obrození z literárního hlediska:
* MACURA, Vladimír. Český sen. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1998. ISBN 80-7106-270-7.
* TUREČEK, Dalibor. Česká literatura národního obrození. 2., přeprac. vyd. České Budějovice : Jihočeská univerzita, Pedagogická fakulta, 1995. ISBN 80-7040-122-2.
* ŠTĚPÁNEK, Vladimír. Z dějin obrozenské literatury.1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1988.

Další vhodnou literaturu můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny:
http://sigma.nkp.cz/cze/nkc, Jednotné informační bráně: http://www.jib.cz/ či Souborném katalogu ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/skc.