Národní listy, Neruda

Text dotazu

Pracuji na bakalářské práci týkající se české publicistiky v druhé pol. 19. stol., konkrétně Jana Nerudy a Národních listů. Její částí je i jazykový a tematický rozbor textů z tohoto období. Zajímalo by mě, jak získat potřebné podklady, zda jsou NL v digitální podobě či za jakých podmínek jsou přístupné. Děkuji za informaci.

Odpověď

Dobrý den,

Národní knihovna sice skenuje starší periodika, u Národních listů jsou ale zatím zpracovány jen ročníky 1918-1928. Viz portál Kramerius
(http://kramerius.nkp.cz/) . Našla byste tu ale možná jiné noviny, které by se vám hodily k práci. Upozorňuji, že některé ročníky periodik ještě podléhají ochraně autorských práv a lze je proto zobrazit pouze v NK.

Pokud jde o Nerudu:
Byly vydány jeho spisy, v nichž najdete všechny podstatné články. Spisy vycházely v letech 1950-1976 v SNKLHU (pozdější Odeon) a v Československém spisovateli a mají celkem 39 svazků. To je základní edice, pro studium Nerudy. Podrobnosti najdete např. v bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/F/): do pole údaje ze všech polí zadejte: Jan Neruda spisy. Záznamy je pak možné utřídit podle roků, a vybrat z nich podle obsahu potřebné svazky.

Základní informace o díle, sekundární literaturu a nerudovské bibliografie nejdete v Lexikonu české literatury (Praha 2000) u hesla Neruda.

Kromě toho jsou dostupné Národní listy v papírové podobě nebo na mikrofilmu - postuně se převádějí na mikrofilm. Údaje o výtiscích najdete také v bázi NKC (je dobré zvolit Dílčí bázi Seriály (domácí)). Pokud příslušný ročník nenajdete v NKC, je třeba objednat na základě lístkového katalogu (nebo naskenované kat. Katif: http://katif.nkp.cz/), neboť v NKC nejsou dosud záznamy kompletních řad.
Možná je ale pohodlnější začít Nerudovými spisy (které jsou vybaveny slušným poznámkovým aparátem) a na jejich základě pak případně pátrat v novinách.