Národní listy

Text dotazu

Dobrý den, dostala jsem informaci, že v Národních listech (a v časopise Malý čtenář) svého času vyšel článek o erbu obce Točná - ruka hada držící. Podle kroniky Točné ho měli získat od Karla IV., ale údajně je v Národních listech informace od krále Václava. Nevím ani rok vydání, ani nic bližšího. Prosím o radu, kde se dopátrám

Odpověď

Dobrý den,

bohužel pokud víte pouze takto málo informací, dohledává se pak konkrétní údaj velmi špatně a spíše jde o náhodu, pokud se hledaný údaj nakonec najde.

Existují asi tři článkové databáze, v kterých se dají dohledávat články. Pro Vás je bohužel využitelná pouze první databáze a to databáze Kramerius, jiná bibliografie k tomuto období není. Tato databáze však není 100% (neobsahuje všechny noviny). A vyhledávání v tomto systému je poměrně náročné. Tento systém vyhledává fulltextově. Zjednodušeně to tedy znamená, že pokud je v textu uvedeno dané slovo, které jste zadala do vyhledávání, pak najde vyhledávač konkrétní stránku novin či knihy, na které je toto slovo napsáno. Vyhledává se podle klíčových slov, pokud neznáte přesný název článku. Výsledky se však nedají třídit. V databázi Kramerius se zadaná slova dávají do uvozovek. Tedy např. "Točná". Dále tato databáze sama neskloňuje. Vyhledá tedy pouze ty dokumenty, kde je uvedeno hledané slovo přesně ve formě, kterou jste zadala. Je tedy třeba zadávat dotaz několikrát. Nejprve např. "Točná" a až si prohlédnete všechny články můžete zadat do vyhledávače "Točné" nebo "Toučnou" atd. Vyhledávat v této databázi můžete zde, rozšířené vyhledávání: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/ShowAdvancedSearch.do?searchType=periodical. Základní vyhledávání: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do.

Nám se zběžným vyhledáváním ovšem nepodařilo najít žádný odpovídající článek.

Dále existují databáze ANL http://aleph.nkp.cz/cze/anl a Anopress (placená databáze, dostupná z knihoven, které si ji předplácejí, tj. např. Referenční centrum Národní knihovny ČR). V obou těchto databázích je také možné vyhledávat články, ale z mladší doby, kdy již Národní listy nevycházely. Tyto dvě databáze tedy pro Vás v tomto případě nemají velkého významu.