Národní bibliografie, souborný katalog

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit, jaký je rozdíl mezi soubornými katalogy a národními bibliografiemi a jaké jsou jejich definice? Velmi vám děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den, dle České terminologické databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) - http://sigma.nkp.cz/cze/ktd je souborný katalog knihovní katalog obsahující částečně nebo v úplnosti záznamy dokumentů více než jedné knihovny nebo informační instituce. Záznamy obsahují sigly knihoven, které identifikují vlastníka dokumentu. Souborný katalog může mít lístkovou nebo dnes převažující elektronickou formu.

Národní bibliografie je univerzální primární bibliografie registrující veškerou národní tiskovou produkci dané země (státu), vymezenou jazykově, územně, provenienčně anebo tematicky (obsahově). Z hlediska časového určení se rozlišuje národní souběžná (resp. registrující) bibliografie, zachycující aktuální národní tiskovou produkci, a národní retrospektivní bibliografie, zachycující národní tiskovou produkci vydanou před vznikem národního systému souběžné bibliografie.

Hlavním rozdílem mezi souborným katalogem a národní bibliografií je jejich funkce. Národní bibliografie mají za úkol registrovat publikované dokumenty určitého státu v úplnosti, záznamy těchto dokumentů však neobsahují informace o tom, ve které knihovně (instituci) jsou uloženy. Naproti tomu souborné katalogy slouží zejména k lokalizaci dokumentu, tzn. ve které knihovně či informační instituci se dokument nachází.

Pokud byste měla zájem o podrobnější informace, potřebné dokumenty si můžete vyhledat v databázi KKL - katalog Knihovny knihovnické literatury (http://sigma.nkp.cz/cze/kkl), případně Vám mohou poradit kolegové z Knihovny knihovnické literatury (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm).