národní bibliografie

Text dotazu

Dobrý den, dostal jsem ve škole zadání na přehledovou studii "srovnání české a slovenské bibliografie". Chci se zaptat kde najdu potřebné informace, popřípadě nějaký hezký názor. Vím akorát co stručně znamená bibliografie. Díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, z Vašeho dotazu se domníváme, že se zajímáte o českou a slovenskou národní bibliografii.
Zde je třeba rozlišovat retrospektivní národní bibliografii, která dokumentuje vydaná díla za určité časové období a souběžnou národní bibliografii.
Národní bibliografii lze "uchopit" pomocí těchto hledisek:
- autorské - díla národního autora vydaná kdekoli
- jazykové - díla vydaná v národním jazyce kdekoli
- obsahové - díla mající obsahový vztak k národu vydaná v jakémkoli jazyce, kdekoli a kýmkoli
- územní (teritoriální) - díla vydaná na území daného státu
- časové - díla vydaná za určité časové období

Tyto hlediska byla často důležitá při budování retrospektivní národní bbg, jak dále sám uvidíte. Vzhledem ke společné historii České a Slovenské republiky, budou nékteré bibliografie zákonitě společné, především u retrospektivní bbg. Přehled bbg Vám uvádíme dle rozdělení na retrospektivní a souběžné.

Retrospektivní národní bibliografie:
1) * TOBOLKA, Zdeněk. Knihopis československých tisků od doby nejstarší až do konce 18. století. Díl 1, Prvotisky (do r. 1500). Praha : Knihkupectví Fr. Topiče, 1925. 2 sv.

   * TOBOLKA, Zdeněk. Knihopis českých a slovenských tisků od doby nejstarší až do konce 18. století : tisky z let 1501-1800. V Praze : Komise pro knihopisný soupis českých a slovenských tisků : Státní tiskárna [distributor], 1925-1967. --    sv.

- jedná se o dílo zahrnující pouze jazykové hledisko- tzn. zahrnuje pouze česká bohemika a slovenská slovenika, příp. i cizí díla obsahující část v českém/slovenském jazyce
- digitální podoba na www: http://www.knihopis.org/

2) * Bibliografie cizojazyčných bohemikálních tisků z let 1501-1800 [elektronický zdroj]. I., Produkce tiskáren na dnešním území České republiky v 16. a 17. století. [redakce Anežka Baďurová]. Textová data. Praha : Akademie věd České republiky, c2003. 1 elektronický optický disk (CD-ROM).

- zpracováno hledisko - cizojazyčné tisky z tiskáren, které působily na území dnešní ČR; zahraniční vydání cizojazyčných děl národních autorů; cizojazyčné dokumenty cizích autorů vydané v zahraničí, pokud svým obsahem, místem vzniku apod. mají vztah k českému, moravskému nebo slezskému prostředí

3) * Národní retrospektivní bibliografie 19.století
- dostupné prostřednictvím naskenovaného katalogu KATIF na adrese http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx .
-zahrnuje jazykovou produkci bez teritoriálního omezení

4) * Národní česká retrospektivní bibliografie 20. století
- DB záznamů českých dokumentů publikovaných ve 20. st., projekt ukončen r. 2000, jeho výstup publikován na CD-ROM

5) * STT- databáze starých tisků a map 1501-1800 Národní knihovny - jedná se o dokumenty, které jsou ve fondu Národní knihovny, bázez dostupná na adrese http://sigma.nkp.cz/F

Souběžná národní bibliografie
- aktuálně vydávaná národní lit., dok., inf. zdroje včetně elektronických

Česká souběžná národní bibliografie
- počátky v roce 1917- Český bibliografický ústav, od roku 1922 tištěný Bibliografický katalog ČSR, r. 1935 první legislativa týkající se povinného výtisku jako hlavního zdroje tvorby souběžné národní bibliografie
- přístup na webu a CD-ROM + DVD, dostupné na adrese - http://sigma.nkp.cz/F

Slovenská souběžná národní bibliografie
- počátky společné s českou souběžnou národní bibliografií
- 1947 - zákon o PV na Slovensku - registrace v Matici Slovenské
- SNB dnes registruje nejen tradiční typy dok., ale i netradični - nepublikované a polopublikované dokumenty, AV dokumenty
- informace o současné praxi jak souběžné tak i retrospektivní bbg na www stránkách Slovenské národní knihovny - www.snk.sk / http://www.snk.sk/?narodny-bibliograficky-ustav-poslanie .
Dále např. na www: http://www.aib.sk/produkty/snb.htm .