Národ sobě

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne, zda budování Národního divadla z národní sbírky byl projekt ve své době ojedinělý a nebo zda v jiných zemích vznikly díky celonárodním sbírkám nějaké obdobné projekty (a jaké). Jen nevím, zda tento dotaz směřovat spíše na Národní knihovnu či knihovnu Národního muzea.

Odpověď

Dobry den, bohuzel se námmi nepodarilo nalezt podobny pripad celonarodni sbirky v jinych zemich, jaka byla u nas v souvislosti s budovanim Narodniho divadla. Pokud nejake sbirky tomu trosku podobne byly, tak to bylo az v mnohem pozdejsi dobe.
V priloze Vam posilame uryvek z clanku v Mlade fronte Dnes, ktery pojednava o podobne sbirce a uryvek ze zpravy o teze akci na Internetu, ale jedna se o dobu nedavnou.