nářečí

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit, zda vyšly v odborných jazykovědných časopisech nějaké články týkající se nářečí/nářečního výzkumu/nářeční situace apod. v Hustopečích nad Bečvou, v Lipníku nad Bečvou a v Hranicích na Moravě. Nemám na mysli odborné monografie a články Josefa Skuliny. Ty jsou mi známy.

Odpověď

Dobry den,  krome praci J.Skuliny se nam v dostupnych zdrojich NK CR (Elektronicky katalog NK CR - baze NKC, clankova databaze ANL od roku 1991 - oba zdroje naleznete na http://sigma.nkp.cz) nepodarilo nalezt knihy ci clanky, ktere byly zamerene pouze na hranicky usek vychodomoravskeho nareci (drive oznacovane jako moravskoslovenske). Hranickemu nareci je venovana kapitola v Dialektologii moravske od F.Bartose, je zminovano i v Ceskoslovenske vlastivede. Celou narecni oblasti se zabyva publikace Moravskoslovenska nareci.
* BARTOS, Frantisek. Dialektologie moravska. 1. dil, Nareci slovenské, dolske, valasske a lasske. V Brne : Matice Moravska, 1886. 374 s.
* Ceskoslovenska vlastiveda. Dil III, Jazyk. Praha : "Sfinx" Bohumil Janda, 1934. s. 84-218.
* BELIC, Jaromir; KRISTEK, Vaclav. Moravskoslovenska nareci. Olomouc : Stud. a lidovychovny ust. : Vys. skola pedagog., 1954. 23 s.

Publikace, ktere obsahuji soupis odborne literatury, uvedeny jsou i clanky k vychodomoravskemu nareci:
* Mluvena cestina na Morave. [Senov u Ostravy] : Tilia, 1997. s. 155-163.
* BELIC, Jaromir. Nastin ceske dialektologie. Praha : Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1972. 463 s.

V priloze Vam dale zasilam zaznamy clanku z baze ANL, vsechny texty se venuji vychodomoravskym narecim, primo v clancich jsme vsak neoverovali, zda je zminovana i oblast, ktera Vas zajima. Prehled periodik, z nichz jsou vybirany clanky pro bazi ANL, naleznete primo v bazi ANL, pri prohlizeni rejstriku staci zvolit prohlizeni podle "Zdroj. dokument - nazev" a zadat pocatecni pismeno z nazvu periodika.  Periodika zpracovavana pro bazi ANL jsou uvedena i na strankach NK CR, zde jsou periodika rozdelena podle knihoven, ktere je pro bazi ANL zpracovavaji (http://full.nkp.cz/nkdb/docs/tituly_napoveda.htm, bod 3.1 Kompletni seznam tistenych titulu).

Dalsim zdrojem pro nalezeni relevantni literatury jsou oborove bibliografie, v pripade lingvistiky muzete vyhledavat v nasledujicich bibliografiich:

* TYL, Zdenek. Bibliografie ceske lingvistiky. 3 sv. Praha : Nakladatelstvi  Ceskoslovenske akademie ved, 1955-1963.
- svazky pro rok 1945-1950, 1951-55, 1956-1960

* Bibliografie ceske lingvistiky.  Praha : Ceskoslovenska akademie ved, 1979-.
- svazky pro rok 1961-1963, 1971-1972, 1977-1992, 1995-1999

* Bibliografie ceskoslovenskych praci liguistickych a filologickych za rok ... Praha : Ceska akademie ved a umeni, 1930-1936.
- svazky pro rok 1929-1934

* Ceska jazykoveda ... : prace z jazykovedy obecne, srovnavaci, indoevropske, slovanske a z jazykovedne bohemistiky. Praha : St. knihovna CSSR-Bibliogr. stredisko spolec. ved, 1965-1970.
- svazky pro rok 1964-1967, 1969

* ASEP - evidence publikacni cinnosti v AV CR (http://www.library.sk/i2/i2.entry.cls?ictx=cav&logout=1&language=2&skin=1&show_lim=1)

Krome techto clankovych odbornych bibliografii existuji pro oblast jazykovedy i bibliografie bibliografii, tj. prehledy dosud vydanych
bibliografii:
* TYLOVA, Milena. Ceske a slovenske jazykovedne bibliografie 1876-1967. Praha : St. knihovna CSSR-Ustr. bibliogr. stredisko, 1968. 44 s.
* Jazykoveda : literarni veda : bibliografie bibliografii, slovniku, prirucek 1945-1990. Praha : Narodni knihovna, 1993. 137  s.

Pokud byste mela zajem o dalsi informace, doporucili bychom Vam obratit se i na Knihovnu Ustavu pro jazyk cesky AV CR
(http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=knihovna) nebo primo na Oddeleni dialektologicke UJC AV CR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=dialekt).