Napsal J. Seifert báseň Sen?

Text dotazu

Tuto báseň mám již léta, ale pouze na papíře. Ani nevím, odkud, od koho jsem ji dostala. Nevím, jestli je "papír věrohodný" a v několika dostupných sbírkách J. S. jsem ji zatím nenašla.
Prosím, najdete ji Vy? Předem děkuji.

   SEN
                                    Jaroslav Seifert

Jako dítě i jako kluk míval jsem divný sen.
Mívám ho dosud, tíživě úzkostný
a zároveň vzrušující nadějí:
Hledám svazek klíčů,
klíčů otevírajících všechny zámky,
dveře k blahobytu i brány ráje.
Ale při tom to nejsou paklíče,
ani se paklíčům nepodobají,
neskřípou v zámcích, nejsou ze železa,
nejsou z tvrdé oceli, nejsou z kovu.
V tom je jejich tajemství.
Po procitnutí jsem se sám sobě smával.
Kdepak něco takového!
Ale teď vím, že jsou!
A jsou tři:
JEDEN JE POKOJ MEZI NÁRODY,
JEDEN JE NENÁSILNÁ VLÁDA,
JEDEN JE MÍR V DUŠI.
                        KÉŽ BY SE NAŠLY!

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny.
Báseň se nám podařilo najít ve sbírce: HOŘEC, Jaromír. Na střepech volnosti: almanach umlčené české poezie. Praha: Československý spisovatel, 1991, s. 10. ISBN 80-202-0335-4. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:aadb7c70-555c-11e3-9ea2-5ef3fc9ae867, kde je vskutku jako autor uveden Jaroslav Seifert.

V našich digitálních zdrojích jsme také nalezli tuto báseň otištěnou v Lidové demokracii ze dne 19.9.1991, kde je uvedeno, že jde o „údajně poslední autorovu báseň, kterou napsal zhruba čtyři měsíce před svou smrtí“.