Terezská brána v Olomouci - nápis

Text dotazu

Dobrý den,
prosím Vás co znamená zkratka v nápise MDCCLIII - M. THERESIA - D.G.R.I.G.H.B.R. na Terezské bráně v Olomouci.
Děkuji.

Odpověď

Letopočet 1753

zkratka: D.G.R.I.G.H.B.R.   =

Dei Gratia Romana Imperatrix Germaniae Hungariae Boemiae Regina

česky:

Z Boží milosti římská císařovna, královna německá, uherská a česká

Dei Gratia Romana Imperatrix Germaniae Hungariae Boemiaeque Regina

tedy: Marie Terezie, z Boží milosti císařovna Římanů, Uher a ­Čech
královna.

Tato titulatura se užívala od roku 1745 (kdy byl manžel Marie Terezie František Lotrinský zvolen císařem Svaté říše římské národa německého, ona sama se korunovat císařovnou nedala, takže byla císařovnou toliko jako císařova manželka) i v opisu tereziánských mincí ve znění

M THERESIA D G R IMP HU BO REG.