námraza

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat jestli,když je na oknech námraza a dýchnu na ni,vytřu rukou kolečko, jestli uvidím přes to kolečko dovnitř do domu. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, odpověď na Vaši otázku jsme v dostupné literatuře bohužel nenalezli, v naší odpovědi tak budeme vycházet pouze z vlastní zkušenosti.
Svým dechem, jehož teplota by měla odpovídat vnitřní teplotě těla, tedy něco kolem 37°, rozrušíte strukturu ledové námrazy. Námraza by měla zkapalnit. Po otření vzniklých kapek byste měl přes čiré sklo vidět dovnitř do domu.
Záleží ovšem na výši teploty, která venku panuje. Pokud je stále pod bodem mrazu, ztratí vytřené kolečko brzy teplo předané Vaším dechem a okno začne opět zamrzat.

Existuje několik druhů námrazy - viz. Meteorologický slovník výkladový a terminologický. Praha:Academie, 1993. Některé druhy námrazy jsou popsány i na  internetové stránce Wikipedie:
http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1mraza.

Na tuto otázku by Vám jistě poskytli fundovanější odpověď pracovníci z Matematicko-fyzikální fakulty v Praze - jejich fyzikální poradnu naleznete na internetových stránkách: http://fyzweb.cuni.cz/odpovedna/.