námraza

Text dotazu

Chtěla bych vědět jestli je to pravda : mrzne až praští , přijdu k oknu dýchnu na něj a rukou vytřu kolečko. Zajímalo by mě to protože je to skoro v každé pohádce v zimě a nejsem si tím tak jistá děkuji za odpoveď.

Odpověď

Dobrý den, v pohádkách odehrávajících se v zimním období bývají dosti často popisovány tyto úkazy dodávající příběhu romantiku.
Uváděno bývá mléčně zbarvené průsvitné sklo oken anebo roztodivné obrazce na oknech připomínající kapradí nebo květy (odtud pochází pojmenování "ledové květy"). Tyto jevy vznikají rychlým zmrznutím vodní páry v krystalky, okno se zamlžuje nebo se na něm usazují přímo ledové krystalky vytvářející obrazce.

Dle podle Vašeho popisu se jedná o námrazu, a to námrazu průsvitnou, což je jeden z námrazových jevů.
Námrazové jevy jsou definovány jako ledové usazeniny tvořící se obvykle zmrznutím přechlazených kapek mlhy nebo oblaku na předmětech, jejichž povrchová teplota je pod nebo slabě nad O st. C.

Rozlišují se tři druhy námrazových jevů:
-krystalická námraza, nazývaná též jinovatkou -zrnitá námraza, nazývaná též zkráceně námraza -průsvitná námraza

zdroj : Meteorologický slovník výkladový,Praha : Academia, 1993

Po prohlédnutí internetového odkazu
http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1mraza naleznete další, podrobnější informace.