Námět, motivy, tematika

Text dotazu

Dobrý den, dělám referáty na povinnou četbu k
 maturitě a mám jisté mezery v základních věcech. Chtěla bych Vás
 poprosit o vysvětlení rozdílu mezi pojmy: námět knihy, motivy
 objevující se v knize a tematika knihy.
 Mám zadání (vzor) knihy O myších a lidech od Johna Steinbecka a tam stojí:
 1. motiv: prázdnota, opuštěnost, bída
 2. tematika: přátelství, rasismus, budoucnost
 3. námět: cesta za životním snem
 Body 1,2,3 jsou konkrétně vypracované, ale přesto stále nevím co v
 knize hledat. Mohli byste mi, prosím, obecně vysvětlit rozdíly?
 Předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pokusím se Vám poradit pomocí Slovníku literární teorie:

motiv: nejjednodušší části slovesného uměleckého díla, která má ještě
své téma, ale je již nerozložitelná obsahově. Např. líčení činu nějaké
osoby či jednoduché události, popis předmětu, odbočka od hlavního
tématu apod.
námět = téma, fabule, děj: rovina zobrazení skutečnosti, složená z
postav, vypravěče, vnějšího světa a děje a zakotvená v souslednosti
významových elementů jazyka.
tematika: souhrn témat, zvláště okruh sourodých témat, jako např.
tematika venkovská, městská, válečná, budovatelská, historická,
současná aj.

Zdroj:
Slovník literární teorie. Aut. Š. Vlašín. 2. vyd. Praha :
Československý spisovatel, 1984. 465 s.