náměsíčnost, somnambulismus, lunatismus

Text dotazu

Může naměsičnik někoho zbít?

Odpověď

Dobrý den, knihy, které se (lunatismem - náměsíčností) zabývají, uvádějí, že k náměsíčnosti dochází v průběhu první třetiny noci, tzv. NREM fázi. Náměsíčností trpí především děti mezi 4. až 8. rokem, u dospělých přetrvává pouze v 1 - 2,5 procentech. Příznaky jsou povětšinou stereotypní. Náměsíčný se posadí na posteli, často s otevřenýma očima, postaví se či chodí po bytě. Automatické pohyby, které provádí, se vztahují i na oblékání, popřípadě svlékání, mytí, pití nápojů, otevírání oken, dveří apod. Při těchto činnostech nenavazuje žádný kontakt, neodpovídá na otázky, někdy pronese jednotlivá slova. V knize Nespavost a jiné poruchy spánku se uvádí, že napadení ze strany náměsíčného není vyloučeno. Postižený se často brání násilím v případě, kdy se jej někdo snaží v tomto stavu probudit. Po probuzení se u somnambulika projevuje amnézie, události z předešlé noci si nepamatuje.

Zdroje:

PRUSINSKI, Antoni. Nespavost a jiné poruchy spánku. Praha : Maxdorf, 1993. ISBN 80-85800-01-2 (brož.)

NEVŠÍMALOVÁ, Soňa. Poruchy spánku a bdění. Praha : Maxdorf, 1997. ISBN 80-85800-37-3 (brož.)