nález Komenského spisu (Obecná porada o nápravě věcí lidských)

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, který významný vědec v minulém století objevil spis Didactica Magna (tedy Velká didaktika)?! Děkuji za odpověď..

Odpověď

Dobrý den,

Komenského Velká didaktika se neztratila a nebylo nutné ji nalézat; máte zřejmě na mysli objev jiného Komenského díla - Obecné porady o nápravě věcí lidských (De rerum humanarum emendatione consultatio catholica). Tento základní Komenského spis byl dlouhá léta považován za ztracený, až koncem r. 1934 objevil jeho rukopis a část foliového tisku (v r. 1940 pak rozsáhlejší foliové vydání) v archivu Franckeho sirotčincův německém městě Halle Dmytro Čyževskij. D. Čyževskij (1894-1977) byl významný filosof a slavista ukrajinského původu, který působil mezi válkami v Čechách, později pak v Německu.

Stručné popsání a literaturu k tomuto nálezu najdete v knize Jana Patočka, Komeniologické studie I, Praha 1997, str. 57-8, pozn. a.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.12.2007 08:58

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu