"nalazen" a "naladěn"

Text dotazu

Dobrý den,
prosím, jaký je rozdíl v použití slova: jsem "nalazen" a "naladěn"?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

naladěn je příčestí trpné od slovesa naladit. Domníváme se, že nalazen není správný tvar. Na pomoc jsme si vzali i Internetovou jazykovou příručku a doporučujeme ji pro téměř každý gramatický problém; je volně přístupná na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR, Jazyková poradna, http://prirucka.ujc.cas.cz/:

naladit

dělení: na-la-dit1

jednotné číslo

množné číslo

1. osoba

naladím

naladíme

2. osoba

naladíš

naladíte

3. osoba

naladí

rozkazovací způsob

nalaď3

nalaďte

příčestí činné

naladil

příčestí trpné

naladěn

přechodník minulý, m.

naladiv2

naladivše

přechodník minulý, ž. + s.

naladivši

verbální substantivum

naladění

Slovník spisovné češtiny (SSČ)

     naladit dok.
1. k ladit 1, 2: naladit housle, strunu; — naladit stanici, rádio na vlnu X
2. dodat urč. ráz: naladit hlas do vážného tónu; naladit slavnostně obličej nastrojit
3. přivést do urč. nálady: být dobře naladěn naložen; naladit si posluchače

Slovník spisovného jazyka českého (SSJČ)

     naladiti dok. (3. mn. -í, trp. -děn)
1. (co) provést ladění (hudebního nástroje): n. strunu, housle, klavír; fyz. n. tělesa na sebe upravit je tak, aby kmitala stejnými n. harmonickými kmity
2. (co) dodat něčemu jistého zabarvení, rázu, charakteru: n. hlas do úředního tónu zabarvit; n. rozmluvu citově; šosácky naladění lidé (Lenin); n. slavnostně obličej nastrojit; n. veselý výraz tváře
3. sděl. tech. n. stanici nařídit k přijímání vln určité délky
4. (koho, 4. p.) přivést do jisté nálady: být dobře, špatně naladěn; neštěstí ho naladilo trudně; n. si posluchače bodrostí; diváci naladění dobrou hrou;