Nakladatelství Toužimský a Moravec

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda mi můžete doporučit nějakou literaturu týkající se vydavatelství Toužimský a Moravec. Nejde mi úplně o indexové záznamy jejich tvorby, spíše hledám něco o historii na československému trhu v širším kontextu.

Odpověď

Dobrý den,

nakladatelství Toužimský a Moravec bylo "nakladatelství  v Praze - Vršovicích zaměřené zprvu na oddechovou beletrii (firma Jan Toužimský), později zejména na dobrodružnou literaturu pro mládež a cestopisy, od 2. světové války  i na původní poezii a prózu."

U zrodu nakladatelství stál Jan Toužimský (syn novináře a spisovatele Josefa Jakuba Toužimského), který svou nakladatelskou činnost zahájil v roce 1919 a od roku 1920 provozoval knihkupectví. V roce 1929 vstoupil do jeho firmy dlouholetý přítel Jaroslav Moravec.

Ten v roce 1929 odkoupil vydavatelská práva na díla Karla Maye. Až do roku 1933 byl Moravec tichým společníkem firmy. Od roku 1933 byla vytvořena nová veřejná obchodní společnost Toužimský a Moravec.  V roce 1934 získali koncesi na nakladatelskou činnost. Firma sídlila v Praze XIII - Vršovice, č. p. 683, Oblouková 13. Značkou nakladatelské firmy byla písmena T & M s vyobrazeným delfínem. Kmenovým ilustrátorem nakladatelství byl Zdeněk Burian.

Spolu s ostatními soukromými nakladatelstvími bylo i nakl. Toužimský a Moravec v roce 1949 znárodněno. Za dobu své existence vydalo nakladatelství 574 titulů.

Po roce 1990 chod knihkupectví obnovil zeť Jana Toužimského Miroslav Hrach a  vnuk Jaroslava Moravce Michal Moravec.  Do současnosti knihkupectví provozuje Michal Moravec.

Více informací o historii a nakladatelské činnosti vydavatelství Toužimský a Moravec můžete nalézt v následujících zdrojích:

* https://www.touzimskyamoravec.cz/o-nakladatelstvi/

* https://www.citarny.cz/index.php/knihy-lide/autori-a-knihy/spisovatele-a-knihy/legendarni-nakladatelstvi-touzimsky-a-moravec-a-dobrodruzne-knizky

* https://karel-may.majerco.net/knihy/nakladatelstvi/touzimsky-a-moravec/

* HALADA, Jan. Encyklopedie českých nakladatelství 1949-2006. 1. vyd. Praha : Libri, 2007. 378 s. ISBN 80-7277-165-3.

* OPELÍK, Jiří, ed. et al. Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce. díl 4. S-Ž, sv. I. S-T. 1. vyd. Praha: Academia, 2008. ISBN 80-200-1670-6.

* JEŽEK , Jiří. Z našich nakladatelství : nakladatelství Toužimský a Moravec, Praha. Čteme : zprávy o nových knihách. 14.10. 1942, roč. 22, č. 14, s. 6-8.

* DITMAR, R. Toužimský a Moravec aneb Jak vstoupit znovu do řeky. Zlatý máj. 1991, s. 286.

* KVÍTEK, Martin. Představujeme nové nakladatelské podniky: Toužimský & Moravec. Čtenář : měsíčník pro práci s knihou. 1991, roč. 43, č. 4, s. 13-15. Příloha časopisu. (dostupné v rámci digitální knihovny Kramerius 5 v  NK ČR )

* MORAVEC, Jaroslav. Pražský případ doktora Maye : banální kapitola z nakladatelských dějin. Praha : Toužimský & Moravec, 2006. 148 s. ISBN 80-7264-080-1.

 - dále zmínky o nakladatelství naleznete v monografiích a článcích o Zdeňku Burianovi