nakladatelství Svoboda

Text dotazu

Prosím o zhodnocení nejvýznamnějších edic nakladatelství Svoboda a jaké v nich byly vydávány knihy.( kromě edice Omnia-tu jsem si našla ve všem archivu dotazů) Předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den, omlouváme se za opožděnou odpověď. Bohužel není v našich možnostech zhodnotit nejvýznamnější edice nakladatelství Svoboda, jen v letech
1945-1974 jich v různých časových obdobích vycházelo 77, a to jak zaměřených na beletrii, tak na marxismus-leninismus, obecně politickou literaturu, ekonomii, filozofii a sociologii, historii a mezinárodní politiku. Pro zpracování podrobné charakteristiky jednotlivých edic je dle našeho názoru nutné znát cíl, s nímž byla edice vytvořena, způsob, jakým byl vytvářen její ediční plán a stejně tak blíže prostudovat publikace v ní vydané.

Stručné charakteristiky jednotlivých edic nakladatelství Svoboda naleznete např. v publikaci "Knihy Nakladatelství Svoboda : 1945-1975" nebo ve článcích Jana Jiráka "Přehled edic českých nakladatelství", které vycházely na pokračování v letech 1987-1989. Pro časové období 1945-1979 existují i bibliografie, tj. přehledy knih vydaných nakladatelstvím Svoboda včetně jejich rozdělení do edic (knižnic). Edice jsou velmi stručně popsány i v knize "Přehled českých nakladatelství a edic", která se zaměřila na edice vycházející  po roce 1970. Základní informace o nakladatelství Svoboda pak naleznete např. v "Encyklopedii českých nakladatelství 1949-2006". Všechny uvedené knihy jsou součástí příruční knihovny Referenčního centra NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm), studovat je mohou uživatelé NK ČR s platným čtenářským průkazem nebo platnou denní vstupenkou.
Časopis "Knihovnický zpravodaj ..." je součástí fondu Knihovny knihovnické literatury (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.
htm).

* Knihy Nakladatelství Svoboda : 1945-1975. Praha : [nákl. vl.], 1975. 119 s.
* Knihy 1945-1974 : bibliografie. Praha : Svoboda, 1975. 453 s.
* Knihy 1975-1979 : bibliografie. Praha : Svoboda, 1981. 113 s.
* Přehled českých nakladatelství a edic. Brno : Knihovna Jiřího Mahena, 1985. 103 s.
* HALADA, Jan. Encyklopedii českých nakladatelství 1949-2006. Praha :
Nakladatelství Libri, 2007. s. 322-323. ISBN 978-80-7277-165-3.
* JIRÁK, Jan. Přehled edic českých nakladatelství [7 pokračování].
Knihovnický zpravodaj pro potřeby odborových knihoven na železnici.
* MAREŠ, Stanislav. Představujeme česká nakladatelství : Svoboda. Čtenář.
1989, roč. 41, č. 7, Příl., s. 25-28.
* FINGL, Jaroslav. Svoboda. Typografia. 1989, č. 10, s. 384-387. 15 obr.

Nakladatelství Svoboda  (1989-1994 Svoboda-Libertas, 1994-1998 Svoboda a.s.) zaniklo v roce 1998, v likvidaci. Archiv nakladatelství, který by mohl obsahovat zajímavé dokumenty k ediční činnosti, je uložen v Národním archivu ČR. Bližší popis fondu naleznete v databázi Archivní fondy a sbírky v ČR (http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php), do pole  Původce fondu
(sbírky) stačí zadat Nakladatelství Svoboda.

Pro vyhledání knih vydaných v jednotlivých edicích můžete využít i Elektronický katalog NK ČR - bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) nebo Českou národní bibliografii (http://sigma.nkp.cz/cze/cnb). Po vstup do báze NKC nebo České národní bibliografie vyberte z rolovacího menu vyhledávání v poli "Nakladatel" a zadejte Svoboda. Dále můžete dotaz zpřesnit tak, aby se vyhledaly pouze knihy  v češtině (v rolovacím menu Druh dokumentu zvolte možnost "Knihy" a zatrhněte možnost "pouze dokumenty v češtině). Ve výsledky vyhledávání naleznete i záznamy publikací z jiných nakladatelství (např. NS Svoboda, Svoboda Servis). Tyto záznamy lze pomocí funkce "Zpřesnit" z výsledku vyloučit (v 1. kroku zatrhněte NOT a ve 2. kroku zvolte opět v rolovacím  menu pole Nakladatel a zadajte název nakladatelství, jehož záznamy chcete z celkového výsledku odstranit). Výsledky vyhledávání můžete také zpřesnit pomocí roků vydání, nakladatelství Svoboda existovalo v letech 1945-1998. Po vyhledání záznamů knih z nakladatelství Svoboda použijte funkci Zpřesnit záznam, v kroku 1 ponechte zatržený operátor AND a v kroku 2 vyberte v rolovacím menu hledání podle "roku vydání" a zadejte dotaz 194? or 195? or 196? or 197? or 198? or 199? (tj. vyhledání dokumentů vydaných v letech 1940-1999). Tento dotaz je samozřejmě možné opět upřesnit na konkrétní roky. Vyhledávání je možné i podle názvu jednotlivých edicí, které se zadávají do pole "Název", bohužel u záznamů starší literatury nemusejí být informace o edici vždy uvedeny.

Hodnocení edic by se mohlo být obsaženo i dobových článcích, zde je však vzhledem k charakteru nakladatelství Svoboda nutné zvážit tendenčnost či zaujatost textů a vyjádření, zvláště u nebeletristických edicí. Od roku 1945 je budována obecná článková bibliografie, od roku
1991 je tato bibliografie přístupná volně na stránách NK ČR jako báze ANL (http://sigma.nkp.cz/cze/anl), v letech 1953-1990 vycházela v tištěné podobě a v podobě kartotéky je zpracováno období 1945-1952 (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm).  Na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR naleznete specializovanou Bibliografii české literární vědy od roku 1961 (http://www.ucl.cas.cz/katalog.html). Tato bibliografie obsahuje poměrně velké množství článků k nakladatelství Svoboda, našli jsme i články k některým zejména beletristickým edicím (Jiskry, Antická knihovna).