nakladatel, vydavatel

Text dotazu

Dobrý den, připravuji se na absolutorium a zarazila mě odborná otázka \"nakladatelé a jejich služby\"? Byli byste tak hodní a napsali mi, co si pod tím v kostce představit? A ještě mi vrtá hlavou hlavní rozdíl mezi nakladatelem a vydavatelem?

Odpověď

Dobrý den,

pojmy vydavatel a nakladatel definuje terminologická báze KTD (http://sigma.nkp.cz/F) takto:
Vydavatel:
Fyzická či právnická osoba odpovědná za přípravu neperiodické či periodické publikace k vydání a oprávněná k vydání této publikace (tj. její zveřejnění tiskem).

Nakladatel:
Fyzická nebo právnická osoba odpovědná za uvedení neperiodické publikace (knihy, hudebniny, reprodukce, mapy, fotografie apod.) na knižní trh.
Zajišťuje hmotné prostředky k vydávání publikací, pečuje o odbornou a výtvarnou stránku vydávaných publikací, zajišťuje jejich vytištění, někdy též distribuci.

Rozdíl je konkrétně třeba v tom, že vydavatel může knihu připravit k vydání a vydat prostřednictvím nakladatele. Tedy vydavatel dokument připravuje k tisku, edičně připravuje apod., kdežto nakladatel zajišťuje technickou, ekonomickou stránku vydání. V praxi bývá obojí často spojeno.
Služby,poskytované nakladatelem plynou zčásti z uvedené definice. Pod slovem příprava publikace k vydání si lze představit zpracování rukopisu od redakční práce až po sazbu, přípravu ilustrací apod.
Literatura:
Jak se dělá kniha : příručka pro nakladatele / Vladimír Pistorius. -- 2. vyd.. -- Praha ; Litomyšl : Paseka, 2005. -- 248 s. : il. ; 21 cm + ukázky druhů papíru ([8] l.)

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.01.2008 14:22

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu