Najstarší film natočený na území Českej republiky

Text dotazu

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, aký je najstarší film (názov filmu a rok), ktorý vznikol na území Českej republiky. Ďakujem za Váš čas.

Odpověď

Dobrý den,

nejstarším filmem, natočeným na území České republiky, je film americké produkční společnosti z roku 1897 nazývaný Hořický pašijový film.

V roce 1897 byl v Čechách zahraničními kinematografisty natočen i první rozsáhlejší snímek — takzvaný Hořický pašijový film...

Pašijové hry v Hořicích na Šumavě nedaleko Českého Krumlova byly  poprvé provedeny roku 1816. Brzy se staly velmi populárními...

 V srpnu však byly hrány speciálně pro americkou filmovou společnost, která — podle zápisu v hořické farní kronice — hry fotografovala a směla „tyto předváděti v Americe, Anglii a jiných zemích, kde němčina není mateřštinou"...

Vznik prvních českých filmů, to znamená v Čechách a českými filmaři natočených, se datuje rokem 1898...

(J. Kříženecký) s finanční podporou otce svého kamaráda Pokorného zakoupil od Lumiérovy firmy v Lyonu aparát a šest neexponovaných negativních a pozitivních filmových pásů, protože cílem jeho podnikání nebylo pouze promítat dovezené zahraniční filmy — ale chtěl natáčet vlastní filmy.

Chtěl předvést návštěvníkům výstavy výjevy z pražských ulic. Tak vznikly první české filmové aktuality: Purkyňovo náměstí na Královských Vinohradech, Polední výstřel z děla na baště sv. Tomáše...

Lumiěrovy snímky se staly Kříženeckému vzorem i pro jeho tři hrané filmy; první hrané filmy v historii českého filmu, Pražský párkař a lepič plakátů, Švábovo zmařené dostaveníčko a Sólový výstup p. Švába.

Zdroj: BARTOŠEK, Luboš. Náš film: kapitoly z dějin (1896 - 1945). Praha: Mladá fronta, 1985. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:6c023860-9c14-11e2-9142-5ef3fc9bb22f

Další zdroje:

v roce 1896 se uskutečnila první filmová projekce v Karlových Varech. První české snímky natočil J. Kříženecký a 1898 je promítal na výstavě Architektury a inženýrství v Praze v pavilónu Český kinematograf (Svatojánská pouť v českoslovanské vesnici...).

Ve stejném roce natočil hrané snímky Dostaveníčko v mlýnici. Výstavní párkař a lepič plakátů. Smích a pláč, ve kterých hrál J. Šváb-Malostranský, autor, režisér a protagonista prvních českých filmových skečů.

Zdroj: Velký slovník naučný. Sv.[1]. A-L. Praha: Diderot, 1999. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:9c271fb0-45be-11e4-bf02-5ef3fc9ae867

The Horitz Passion Play

Hořický pašijový film

Země    USA Spojené státy americké

Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko

Námět  Josef Johann Amann

Režie     Walter W. Freeman

Obsazení a filmový štáb

Hlavní role          Jordan Wiltschko,

Anna Wenziegerová

Produkce            Marc Klaw, Abraham Erlanger

Kamera Charles Webster

Premiéra             22. listopad 1897

Hořický pašijový film, v originále The Passion Play nebo The Horitz Passion Play, byl vůbec první hraný film natočený v Čechách a na území dnešní České republiky. Jednalo se o téměř hodinový záznam monumentálních pašijových her v Hořicích na Šumavě v přepracované verzi Josefa Amannna pořízený americkou produkcí v roce 1897. Premiéra proběhla ještě téhož roku ve Filadelfii a o rok později v New Yorku.

Hořický pašijový film je nejenom prvním filmovým záznamem vytvořeným na území České republiky, ale zároveň i první hodnotnou filmovou adaptací divadelního představení a pravděpodobně i prvním mezinárodním koprodukčním podnikem mezi filmaři a divadelníky na světě.

Záznam je dnes považován za ztracený.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ho%C5%99ick%C3%BD_pa%C5%A1ijov%C3%BD_film