Nahrazení koní traktory

Text dotazu

Dobrý den,
ve kterém roce byli v československém zemědělství koně zcela nahrazeni traktory?

Odpověď

Dobrý den,

jednoznačnou odpověď na přesný rok, kdy byli koně plně nahrazeni traktory, jsme bohužel nenašli. U nás vyráběl traktory jako první Václav Svoboda; jeho traktor Diesel-Kar se prodával od roku 1934.
Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-12793-kdo-vyrobil-prvni-traktor

Uvádíme zde několik citátů z děl v digitální knihovně. Jsou různého data a také dokládají, že takový přechod k mechanizaci v zemědělství byl postupný.

Koně jsou jako tažná síla nahrazeni traktory a jinými dopravními prostředky.
Jejich počet činí pouhou čtvrtinu ve srovnání s r. 1937 — 144 tis. kusů.
Na 100 ha zemědělské půdy připadalo dříve 8,3 koně, nyní již jen 2 koně. [1970]
Zdroj: MIŠTERA, Ludvík. 25 let úspěchů československého socialistického hospodářství. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1973, s. 64. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:6ee7a650-92b1-11e5-ac67-005056827e51

Soustava strojů pro komplexní mechanizaci československého zemědělství byla schválena v r. 1971 vládou jakožto základní dokument pro perspektivní rozvoj mechanizace zemědělství. Při zpracování soustavy strojů byly na základě rozborů typizovány nejvhodnější známé nebo dostupné výrobní postupy pro jednotlivé výrobní oblasti a zpracovány agrotechnické požadavky na stroje...
Zdroj: Naučný slovník zemědělský. Praha: Ústav vědeckotechnických informací MZLH ve Státním zemědělském nakladatelství, 1972. sv. 4, s. 187. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:e233bdca3523739d5d3ab100ed2b2d5d

S postupným nahrazením koňské síly mechanizací bylo uvažováno hned po skončení 2.sv.války.
Rolníkova práce - kolik dřiny a shonu vyžadovala. Kolik lidí z venkova zahnala za nejistým "blahobytem" do měst. To proto, že zemědělství čekalo na osvobozující pomoc strojů, které pro malého rolníka byly pouhým snem. Racionalisací našeho venkova zmizí konečně s polí i koně. Budou nahrazeny traktory.
Zdroj: Svět práce. Praha: Ústřední akční výbor československé sociální demokracie, 09.06.1949, 5(23), s. 9. ISSN 0139-6757. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:f29a6a30-e10a-11ea-9a6f-5ef3fc9ae867

Chov koní byl po léta soustavně snižován. Koně byli nahrazeni traktory a jinými dopravními prostředky (45 tis. koní v r. 1980).
Nejvíce koní je v zemědělských oblastech a pak ve výše položených místech s těžbou dřeva - v oblastech východního, středního a západního Slovenska. Avšak i v této činnosti je kůň nahrazován speciálními traktory...
Zdroj: MIŠTERA, Ludvík, Jaromír DEMEK a Oliver BAŠOVSKÝ. Geografie Československé socialistické republiky: celostátní vysokoškolská učebnice pro studující přírodověd. a pedag. fak. stud. oboru 76-12-7 učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů - aprobačního předmětu zeměpis naps.: Ludvík Mištera, Oliver Bašovský, Jaromír Demek. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1985, s. 258. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:85b31af0-a98c-11e3-bb86-005056825209

Vzhledem k postupnému nahrazení živé síly traktory se výrazně redukoval počet koní — z původních 3 160 v roce 1961 klesl na 178 v minulém roce.
Zdroj: Stráž lidu: Měsíčník levicové orientace. Olomouc: Krajský výbor KSČ, 1985, 65(4), s. 3. ISSN 1805-0190. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:49f141e0-6212-11e6-b155-001018b5eb5c

K podstatnému používání motorových pluhů a traktorů a jejich výrobě v našem prostředí došlo bezprostředně po 1. sv. válce.
... Také továrny dříve vyrábějící pro armádu se orientovaly na výrobu zemědělských strojů.
Za války a po válce se rovněž podstatně změnil poměr cen motorových pluhů a traktorů ve srovnání s cenami koňských potahů. Před rokem 1914 stál jeden pár dobrých koní asi 1 500 korun a traktor přibližně 25 000 korun.
V prvních poválečných letech se traktor prodával za 75 000 korun, přičemž tento technický pomocník nahradil 4 - 5 párů statnějších koní a náklady na pohonné hmoty se udávaly stejné jako krmení tažných zvířat.
Zdroj: HLUŠIČKOVÁ, Hana. Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Libri, 2004. sv. 4, s. 478. ISBN 80-7277-042-X. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:9e518c10-e940-11e3-a012-005056825209