Nahosemenné rostliny

Text dotazu

V našich lesích dominují jehličnany. V jakém století naše změna nastala???? Které z stromy jsou původní v ČR?? Kde je nejrozsáhlejší porost jehličnanů na světě?? Jak jej nazýváme? Jací živočichové tam žijí?

Odpověď

Dobrý den,

vzrůstající zájem o dřevo (palivo, konstrukce) vedl již od 16. století k výsadbám smrkových monokultur a postupné dominanci jehličnanů na našem území. Umělé zalesňování bylo důsledkem vypalování a kácení lesů (vrchol v období středověké kolonizace v 11. a 12. století) a rozvoje těžby nerostných surovin a pálení dřevěného uhlí ve 13. a 14. století.

Smrk obecný, náš nejrozšířenější jehličnan, je u nás původní, ale pouze v horských polohách, v nižších nadmořských výškách byly zejména v minulosti nevhodně vysazovány smrkové monokultury. Dále je na našem území původní borovice lesní, a to na chudých půdách a často extrémních stanovištích, druhotně jsou vysazovány borové monokultury.

Nejrozsáhlejším souvislým pásem jehličnatých lesů je tajga, tzv. severský (boreální) pás jehličnatých lesů, který se vyskytuje v severní Evropě, na Sibiři a v Kanadě. Z rostlin zde převládá smrk, sib. modřín a jedle, borovice limba. Zástupci typické zvířeny: los, jelen, sobol, rosomák, vlk, jezevec, veverka, medvěd hnědý, rys, kočka divoká, liška, hlodavci, četní pěvci, tetřev, dvoukřídlý bodavý hmyz.

Použité zdroje

Česká republika: učebnice zeměpisu. Praha: Česká geografická společnost, 1993. 63 s.

KINCL, Lubomír; KINCL, Miloslav; JAKRLOVÁ, Jana. Biologie rostlin. Praha: Fortuna, 1993. 112 s. ISBN 80-7168-090-7.

Encyklopedie Coto.je (licencovaná databáze) - dostupná z počítačů Národní knihovny ČR nebo přes vzdálený přístup NK ČR, podmínkou pro přístup je čtenářský průkaz NK ČR

Internetové zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tajga

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jehli%C4%8Dnat%C3%BD_les

http://referaty-seminarky.cz/lesy-cr/

 Pro získání podrobnějších informací můžete využít následující dokumenty:

* MUSIL, Ivan; HAMERNÍK, Jan. Jehličnaté dřeviny: přehled nahosemenných i výtrusných dřevin: lesnická dendrologie 1. Praha : Academia, 2007. -- 352 s. : il., barev. mapy ; 24 cm. ISBN 978-80-200-1567-9 (váz.)

Příloha Vývoj dřevinné vegetace střední Evropy od konce poslední doby ledové do současnosti

 * Historie a vývoj lesů v českých zemích : sborník referátů : Srní, 17.10.-18.10.2006 = Forest History and Development in the Czech Countries / Pavla Neuhöferová (ed.). Praha : Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta lesnická a environmentální, Katedra pěstování lesů, 2006. 256 s. : il., mapy ; 30 cm

* Lesy v České republice / editoři Jan Němec, Michal Hrib; autoři textů Michal Hrib [et al.]; autoři fotografií Daniel Cvrk [et al.]. Praha: Lesy ČR, 2009. 399 s.: il. (převážně barev.), mapy; 30 cm. ISBN 978-80-903482-5-7 (Consult : váz.). ISBN 80-903482-5-4 (chyb.)

 * lesy -- Česko * lesnictví -- Česko * dějiny lesnictví -- Česko

* Přehled vegetace České republiky. Svazek 3, Jehličnaté lesy = Vegetation survey of the Czech Republic. Volume 3, Coniferous forests / Jaroslav Moravec (red.); zpracovali Miroslava Husová, Jaroslav Jirásek a Jaroslav Moravec. Praha: Academia, 2002. -- 127 s. ; 24 cm. ISBN 80-200-0951-5 (brož.).