nahližitel

Text dotazu

Dobrý den, sháním informaci - potřebuji ze slovesa nahlížet vytvořit podstatné jméno, které označuje osobu, která provádí činnost nahlížení a jsem na vážkách, zda je to správné (lepší) slovo "nahližitel" nebo "nahlížitel". Děkuji za případnou odpověď a přeji krásné dny

Odpověď

Dobrý den,

nahlížitel je kdokoli, kdo chce nahlédnout např. do spisové složky, do registru,...Byť slovníky českého jazyka toto slovo neuvádějí, nevyskytuje se ani v Internetové jazykové příručce, Jazyková poradna, přesto je zřejmé, že se jedná o slovo "zaběhnuté", viz ukázky z internetu níže. Termín nahlížitel neuvádí ani právnický slovník. Protože se ale jedná o podstatné jméno od slovesa nahlížet, přikláníme se, stejně jako pisatelé ukázek, k tvaru nahlížitel s dlouhým í. Naši domněnku ale doporučujeme ověřit ještě u pracovníků Ústavu pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz/.

"Základní pojmy

Veřejný funkcionář – funkce uvedená v ustanovení § 2 předmětného zákona Povinná osoba (PO) - každý, kdo má v konkrétní organizaci povinnost podat čestné prohlášení podle zákona 159/2006 Sb.

Evidenční orgán (EO) – je funkce, která má podle zákona 159/2006 Sb. povinnost vést Registr oznámení nebo osoba, kterou pověřil touto povinností Nahlížitel - je kdokoli, kdo chce nahlédnout do Registru oznámení ...

V případě, že má nahlížitel přiděleny přístupové údaje, má možnost nahlížet do Registru oznámení prostřednictvím veřejné datové sítě...."

...Protokol o nahlédnutí do spisu musí obsahovat spisovou značku spisu, kterého se nahlédnutí týká, označení stran sporu, přesné určení osoby, která do spisu nahlíží, kdy bylo toto nahlédnutí učiněno a kopie kterých listin byly nahlížiteli vyhotoveny.

Protokol podepisuje nahlížitel a pověřený zaměstnanec SČS, za jehož přítomnosti bylo nahlédnutí učiněno..."

"Možnost této formy doručení je třeba mít na paměti, pokud např. nahlížíme do spisu na základě plné moci, a pamatovat na ni při udělování plné moci, tedy zmocnit nahlížitele také k přebírání listin. Naopak nahlížitel, který není k přebírání listin zmocněn, si tuto skutečnost musí uvědomit v případě, že mu soudní úředník listinu doručuje a tuto odmítnout s poukazem na nedostatečná oprávnění..." aj.

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952

* Příruční slovník jazyka českého. Praha: Školní nakladatelství, 1938 - 1940.

* MADAR, Zdeněk a kol. Slovník českého práva. Praha: Linde, 1995.