nadávky, etymologie

Text dotazu

Dobrý den, mám referát na téma Typické nadávky v Čechách na Moravě a ve Slezsku. Potřebovala bych něco o etymologickém původu nadávek. Něco málo mám z Wikipedie, ale to nestačí. Děkuji.

Odpověď

Dobry den, nadavkami, vulgarismy a slangem se zabyva hned nekolik knih. Volny pristup do elektronickeho katalogu NK CR, (baze NKC - knihy nebo ANL - clanky), Vam umoznuje vyhledat si tituly, ktere by se Vam, podle Vaseho uvazeni, nejvic hodily. Pokud jste nasim ctenarem s platnym ctenarskym prukazem, muzete si knihy sam pres Internet objednat i ze vzdaleneho pristupu.
Prolistovala jsem nekolik publikaci, kde jsou napr. predmluvy, doslovy apod., ktere Vas mohou nasmerovat k dalsimu hledani. Zde je nekolik bibliografickych zaznamu na ukazku.

MARYNCAK, Richard. Citanka o lidech zlostnych, sprostych, nadavajicich a jinych. Praha: [Richard Maryncak], 2002.

Slovnik nespisovne cestiny: argot, slangy a obecna mluva od nejstarsich dob po soucasnost. Historie a puvod slov. Praha: Maxdorf, 2006.

OBRÁTIL, Karel jaroslav. Kryptadia: příspěvky ke studiu pohlavního života našeho lidu. Praha-Litomyšl: Paseka, 1999. -- 3 sv.

OBRÁTIL, Karel jaroslav. Velky slovnik sprostych slov. Praha: Lege Artis, 1999.

OUREDNIK, Patrik. Smirbuch jazyka ceskeho. Slovnik nekonvencni cestiny 1945-1989. Praha: Paseka, 2005.

Vulgarismy v deviti jazycich. Praha: Ottovo nakladatelstvi, 2006.

NOVOTNY, Michal. Zakulisi slov. Praha: Motto, 2003.

Autor posledni zminovane knihy vydal dalsi dve pokracovani s podobnym nazvem a je autorem poradu v regionalnim rozhlase, viz odkaz:
http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/85886

Pokud byste potreboval odbornejsi radu, obratte se na pracovniky Ustavu pro jazyk cesky AV CR, Jazykovou poradnu.
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna