Náchodský zámeček vršku kulatého

Text dotazu

Hezký den,
chtěl bych se zeptat na přibližný (datový) vznik lidové písničky Náchodský zámeček vršku kulatého... a dále, zda to byla reakce na verbování do vojska?

Odpověď

Dobrý den,

v období osvícenství na začátku 18. století se konaly povinné odvody na vojnu, pomáhali při nich i rychtáři. Úřady předepsaly obcím, kolik mládenců mají dodat k vojsku. Často si vyhlédli chlapce, zpravidla z řad chudých rodin, a pomocí vojáků je násilím odváděli do mnoholeté vojny. K tomuto vznikaly mezi lidem písně, většinou velmi smutné.

Za vlády Marie Terezie v roku 1751 byl vydán zákaz konat nelidské nahánění do stálého vojska na deset roků a panovnice nařídila získávat vojáky dobrovolným verbováním. Vojáci přicházeli do vesnice, s místními chlapci popíjeli, tancovalo se a zpívalo,  vojáci  představovali  co nejlákavější život na vojně v pěkné uniformě se šavlí u pasu. Kdo  si s nimi připil, už nemohl svůj slib vzít zpět a byl odveden na hodně let (10, pak 7 let).

Píseň Náchodský zámeček sebral sběratel lidových písní Karel Plicka ve Rtyni u Úpice. Je to česká píseň z dob vojenských verbovaček, kterou z vlastních zápisků sám zařadil do svého zpěvníku. ( PLICKA, Karel. Český zpěvník. 500 lidových písní českých, moravských a slezských. Praha: Družstevní práce, 1949.) Bližší historické údaje o této písni se nám nepodařilo najít a domníváme se, že možná ani nejsou nikde podchyceny.

Přetištěný záznam (ukázka) písně Karla Plicky byl uveřejněn v časopise Jas, viz níže

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=4747424&idpi=6151144

Datum vydání ročníku: 1940 Číslo ročníku: 14

* Datum vydání výtisku: 12.7.1940 Číslo výtisku: 28

* Číslo stránky: (452)

Vojenským reáliím v moravské lidové písni je věnována bakalářská práce, viz http://theses.cz/id/nu7j5w/49322-394628880.pdf. Jedná se ale opravdu jen o moravské písně a tato východočeská proto zmiňovaná v práci  není.