Nabýt/nabít

Text dotazu

Dobrý den,
bohužel ve Vašem vysvětlení došlo k rozporu ve spojení "nabyl dojmu". Myslela jsem si, že ten dojem je získaný, čili nabytý, ale zde to tedy chápu tak, že mohu použít obojí, pokaždé s trochu jiným významem ?! "Nabyla jsem dojmu, že ...." a "Přijeli jsme nabití dojmy...".

Odpověď

Dobrý den,

 

jedná se o dvě odlišná ustálená slovní spojení, z nichž každé využívá jiného slovesa. „Nabýt dojmu“ znamená „získat dojem“ (např.: „Nabyla jsem dojmu, že naše spolupráce už nefunguje“, „Honza nabyl dojmu, že je problém vyřešen“, „Podle tvého pokrčení rameny jsem nabyl dojmu, že ti otevřené okno nevadí“).

„Být nabit dojmy“ – od slova „nabít“ - používáme ve významu „mít velmi mnoho dojmů“ (např. „Žáci se vrátili z exkurze do muzea nabiti dojmy“, „Po zhlédnutí tohoto filmu jsem byla nabita tolika dojmy, že jsem nemohla usnout“, „Obvykle odcházím z přednášek profesora Halíka nabit dojmy, ale zrovna dnes to byla pekelná nuda“).

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.03.2016 13:10

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu