Nabukodonozor

Text dotazu

Kdo to byl Nabukodonozor?

Odpověď

Nabukadnezar (Nabuchodonosor) bylo jméno babylonských králů. Nejznámějšími nositeli tohoto jméno jsou panovníci: Nabukadnezar I. (kolem roku 1128 až 1106 př.n.l.) úspěšně bojoval proti vnitřním nepřátelům a Elamitům.
Nabukadnezar II. (vládl 605 až 532 př.n.l.) z novobabylonské říše, kterou založil jeho otec Nabopolassara, učinil velmoc. Roku 605 př.n.l. porazil egyptského krále Nekoa II.; připojil Sýrii, Palestinu, Foiníkii; potlačil povstání v judském království, roku 597 př.n.l. oblehl Jeruzalém, v letech 587/586 ho zničil a izraelské vyšší vrstvy odvlekl do Mezopotámie (tzv. babylonské zajetí). Za jeho vlády došlo k hospodářskému rozkvětu země a velkolepé stavební činnosti (babylonská věž).

Tyto informace čerpány z:
UNIVERSUM: všeobecná encyklopedie. Praha: Euromeda Group, 2001. ISBN 80-207-1068-X.

Podrobnější informace o králi Nabukadnezarovi můžete nalézt i v jiných pramenech:

CALVOCORESSI, Peter. Kdo je kdo v Bibli. 1. vyd. Praha: Baronet, 1996. ISBN 80-85890-63-1.

KLENGEL-BRANDT, Evelyn. Starověký Babylón. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 1983.

Informace o tomto panovníkovi jsou volně dostupné také na internetu (nalezeno vyhledavačem www.google.com při zadání dotaz Nabukadnezar + král).