Náboženská situace v 16. - 17. století v Čechách

Text dotazu

V 16. - 17. století bylo v Čechách 30% katolíků.
63% protestantů, ale zajímalo by mě, z počtu protestantů kolik % bylo Jedoty
bratrské, kolik Utrakvistů a kolik novokřtěnců. Kolik % Židů?

Odpověď

Dobry den,

Bohuzel se nam nepodarilo nalezt informace o poctech prislusniku jednotlivych nekatolickych nabozenstvi.
Otazkou je, zda je mozne takoveto udaje z dobovych pramenu ziskat, nabozenska situace byla v prubehu uvadenych 200 let v jednotlivych obdobich velmi rozlisna. V knize Dejiny zemi Koruny ceske je uvedeno, ze  na sklonku 15. stoleti pusobily v Cechach a na Morave dve cirkve, oficialne povolene zemskymi organy: kalisnicka, k niz se hlasilo asi 70% obyvatelstva a katolicka. K hluboke diferenciaci nabozenskych pomeru dochazi v ceskych zemich od 20.let 16.stol. v souvislosti s nastupem luteranske reformace a posleze s vyvojem politicke sceny po porazce stavovskeho odboje roku 1547  i s pronikanim Kalvinovych myslenek do stredni Evropy. Luterani ziskali prevahu mezi nemecky hovoricim obyvatelstvem, vcetne feudalu, v severoceskych oblastech. Pred Bilou horou bylo zhruba 85-90% obyvatelstva ceskych zemi nekatolickeho vyznani. Porazka stavovskych vojsk  a nasledna opatreni videnske vlady otevrela naplno prostor postupu reformace. Na Morave probihala rekatolizace  pomaleji a v podstate mirneji, ostatne na Morave bylo uz pred Bilou horou mnohem vice katoliku, nez tomu bylo v Cechach nebo Slezsku.
Ve Velkych dejinach zemi Koruny ceske je uvedeno, ze k roku 1500 vzrostl pocet clenu Jednoty bratrske asi na 5000 a dale rostl. Inkvizitor dominikan Heinrich Institoris k roku 1500 odhadoval pocet clenu Jednoty bratrske v ceskych zemich na 100 000. V kapitole venovane letum 1547-1583 je pak uvedeno, ze pote, co Maximilian II. schvalil 3.3.1567  zakon, kterym zrusil basilejska kompaktata jako zemsky zakon, v Cechach nad katoliky a starokalisniky pocetne vyrazne prevladali priznivci luteranske reformace oznacovani jako novoutrakviste. Soucasnici odhadovali koncem 16. stoleti pocet katoliku v Cechach mezi 1/7 a 1/30. Podle publikace Dejiny obyvatelstva ceskych zemi bylo kolem roku 1600 na Morave asi 20 000 novokrtencu, coz predstavovalo  temer 3% obyvatel zeme, tedy daleko vice, nez bylo na Morave Zidu. Po Bile hore byli novokrtenci nuceni Moravu opoustit. Pocty novokrtencu jsou podrobne rozebrany v  knize Studie o novokrtencich. Informace o zidovskem obyvatelstvu uvadi kniha Historie Zidu v Cechach a na Morave.

Dalsi literaturu k tomuto obdobi ceskych dejin muzete vyhledat ve specializovane clankove bibliografii Historickeho ustavu AV CR (http://biblio.hiu.cas.cz/).

pouzita literatura:
* SRB, Vladimir. 1000 let obyvatelstva ceskych zemi. Praha : Karolinum, 2004. s. 158-159. ISBN 80-246-0712-3.
* Dejiny zemi Koruny ceske. I., Od prichodu Slovanu do roku 1740. Praha :
Paseka, 1992. s. 240-243, 285-289. ISBN 80-85192-29-2.
* PAJER, Jiri. Studie o novokrencich. Straznice : Nakladatelstvi Etnos, 2006. 233 s. ISBN 978-80-900300-8-4.
* PEKNY, Tomas. Historie Zidu v Cecha a na Morave. Praha : Sefer, 2001. s.
634-647. ISBN 80-85924-33-1.
* Dejiny obyvatelstva ceskych zemi. Praha : Mlada fronta, 1996. s. 97-98.
ISBN 80-204-0283-7.
* Velke dejiny zemi Koruny ceske. VI, VII. Praha ; Litomysl : Paseka, 2007.
* KADLEC, Jaroslav. Prehled cirkevnich ceskych dejin. 2  sv. Rim :
Krestanska akademie, 1987.