Nabíjení baterií NiMH

Text dotazu

Dotazuji se ohledně nabíjení akumulátorů typu NiMH. Mezi uživateli se šíří různé dohady jak baterie nabíjet a nenabíjet, zejména u mobilních telefonů. Nemám představu, nakolik jsou tyto dohady založeny na faktech. Například se objevuje tvrzení, že mobilní telefon s akumulátorem NiMH by měl být nabíjen až při (relativně) úplném vybití, a že nemá být nabíjen, když je vybitý jen zčásti, neboť se tím baterie opotřebovává.
Odborné informace nacházím jen k akumulátorům Li-ion. U těch je naopak doporučováno nevybít je úplně. Hledám informační zdroje k akumulátorům NiMH - nabíjení, kapacitě, samovybíjení, trvanlivosti apod.

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za využití našich služeb. Vaše téma je poněkud ošidné,
neboť konkrétní a přesné specifikace by jste měl zjišťovat v případě konkrétního výrobku
u jeho autorizovaného prodejce. Nicméně v rámci naší služby jsme se Vám pokusili najít
zdroje zabývající se touto tématikou. Jedná se ovšem o pouhý výběr přehledových zdrojů.

Informace dostupné na volném webu:

WIKIPEDIA. Nickel-metal hydride battery [online]. Dostupný na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel-metal_hydride_battery

HLINÁK, Jan. Teoretický úvod, snaha o vymýcení nepravd o akumulátorech [online]. Dostupný na WWW: http://www.paladix.cz/clanky/teoreticky-uvod-snaha-o-vymyceni-nepravd-o-akumulatorech.html

BENZL, Lukáš. O energii běží! [online]. Dostupný na WWW: http://mobil.idnes.cz/o-energii-bezi-0fi-/yop.asp?c=A080207_010602_yop_mys

BATTEX.cz. Poradna [online]. Dostupný na WWW:
http://www.battex.cz/cz/poradna.php

Vše o bateriích [online]. Dostupný na WWW:
http://www.dobrebaterie.cz/inshop/scripts/show.asp?page=druhy-baterii.htm

Pro informace z fondu STK:

Hlavní záhlaví Budinský, Zdeněk
Název Nabíječ NiCd, NiMH, Pb a Li-pol akumulátorů / Zdeněk Budinský
Zdrojový dokument A radio. Praktická elektronika 1211-328X Roč. 13, č. 4 (2008), s. 9-12 13:4 2008

Hlavní záhlaví Humlhans, Jan, 1942-
Název Inteligentní nabíječky s obvody Maxim : Pro řízení nabíjení akumulátorů NiCd, NiMH a Li-Ion / Jan Humlhans
Naklad.údaje Praha : BEN - technická literatura, 2000
ISBN ISBN 80-86056-83-X

A dále v ČR:

Zdroj: ČVUT - souborný katalog
Název: Nabíječka NiMH článků se zamezením přebíjení pro zvýšení životnosti článků
Autor: Burian, Lukáš , 1985-
Další autor: Jirásek, Lubor , 1953-
Macháč, Petr , 1953-
Rok: 2007
Předmět: bakalářské práce
Poznámka: Bakalářská práce (Bc.)--ČVUT, FEL, Katedra mikroelektroniky, Praha, 2007

Také odborné databáze obsahují velké množství odborných článků zabývající se touto tématikou,
ale jejich pojetí je více na teoretické úrovni a především se jedná o dokumenty v anglickém jazyce.