na podatelnu / do podatelny

Text dotazu

Dobrý den!
Prosím o radu, zda je správné užití spojení "dát žádost NA podatelnu" nebo "DO podatelny".

Odpověď

Dobrý den,

odpověď jsme nalezli v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český

Akademie věd ČR, v.v.i. http://prirucka.ujc.cas.cz/ :

„Předložka v(e)/do zůstává v tradičním významu místním (Co bylo dnes ve škole nového? Nevezmeš si dnes do školy svačinu?) a ve významu ‚uvnitř budovy‘, obecně řečeno, ‚uvnitř něčeho, co je něčím obklopeno, ohraničeno, prostorově vymezeno‘, např. ve škole máme nové lavice; divadlo Alfréd ve dvoře; sejdeme se v baru; vlak vjíždí do stanice. Předložka na pronikla a dále proniká tam, kde jde nikoli o vyjádření vymezenosti, uzavřenosti prostoru, nýbrž o prostor či místo jako instituci (školu, úřad atp.), pracoviště, místo, kde se koná nějaká činnost nebo ke které nějaká činnost směřuje, o vyjádření toho, k čemu nějaké místo slouží, k čemu se (vy)užívá. Pronikání předložky na je tedy motivováno významově: studovat na univerzitě, na konzervatoři, pracovat na fakultě, na katedře, učit na (základní) škole, jít na úřad, na policii (za nějakým účelem), být přijat na školu, jet na školu v přírodě i jet do školy v přírodě. Předložka na je v uvedených případech již vžitá. Dublety pracovat na dole, na závodě vedle rovněž běžného pracovat v dole, v závodě řadí mezi spisovné již SSJČ.“

Domníváme se, že v případě slovních spojení „do podatelny“ nebo „na

podatelnu“, to bude podobné. Tedy že na místo, kde se užívá předložka „do“ proniká předložka „na“. Na různých internetových stránkách jsou k nalezení oba případy užití.

„Do podatelny“:

„[…] Elektronická podání na technických nosičích dat (CD-ROM, DVD-ROM,

Flashdisk) lze přímo předávat do podatelny ÚMČ Praha-Letňany, Bechyňská 639,

Praha-Letňany. […]“

http://www.letnany.cz/clanky.php?clanek=e-podatelna

„Na podatelnu“ :

„[…]Elektronická podání jsou přijímána rovněž na technických nosičích, které lze

doručit v úředních hodinách na podatelnu: Nejvyšší státní zastupitelství, Jezuitská 4,

660 55, Brno. […]“

http://www.nsz.cz/index.php/cs/kontakty/elektronicka-podatelna

Děkujeme za dotaz

Zdroj:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=do&Hledej=Hledej#bref1