"Na Mojském"

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, z čeho vznikl místní název "Na Mojském" v Českém Těšíně. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo dohledat původ místního názvu "Na Mojském" v Českém Těšíně. Procházeli jsme publikace o významu místních názvů i přímo o Českém Těšíně (viz seznam literatury v závěru odpovědi), ale tento název nebyl nikde zmíněn.

V dokumentu Katedry českého jazyka Filozofické fakulty UK http://ucjtk.ff.cuni.cz/system/files/publikace/cds/CDS1995-2.pdf naleznete vysvětlení výrazu po "mojsku", po "tvojsku", ale domníváme, že to s místním názvem spíše nesouvisí.

Doporučujeme Vám obrátit se s dotazem na knihovnu v okolí Českého Těšína, která spíše bude mít vhodné zdroje k vysvětlení místních názvů z tohoto okolí.

D o služby je zapojena např. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/moravskoslezska-vedecka-knihovna-v-ostrave/) či Městská knihovna Havířov (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/mestska-knihovna-havirov/), které by Vám snad měly pomoci.

Použitá literatura:

* BADUROVÁ, Pavlína, PINDUR, David a PROKOP, Radim. Český Těšín: příběh města na levém břehu řeky = Czeski Cieszyn: historia miasta na lewym brzegu rzeki. Vyd. 1. [Třinec]: Wart - Henryk Wawreczka pro Městský úřad Český Těšín, C2010. 175 s. ISBN 978-80-254-7370-2.

* ADAMCZYK, Irena et al. Cieszyn wczoraj i dziś = Český Těšín včera a dnes. Vyd. 1. V Českém Těšíně: Wart, 2001. 95 s. ISBN 80-238-7590-6.

* PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv.