myslivecká mluva - ocas ondatry

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi poradit jek se v myslivecké mluvě nazývá ocas ondatry pižmové (Ondatra zibethicus). Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ondatra, rod hlodavců z čeledi myšovitých, podčeledi hrabošů, s jediným druhem, ondatra pižmová neboli bobřík pižmový - ocas je ze stran zploštělý, téměř lysý a dlouhý 20-25 cm.

Zdroj: Naučný slovník zemědělský. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1972.

Podle našich dostupných zdrojů se mysliveckou mluvou nazývá ocas ondatry pižmové prostě ocas. "Často se myslivci bojí vyslovit slovo ocas, domnívaje se, že to není myslivecký výraz. Ale je..."(Citace - viz odkaz níže).

Další zdroje:

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3572

Zvěř škodná se rovněž dělí na

1. zvěř srstnatou, a to jsou

a) šelmy psovité: liška, vlk; medvědovité: medvěd; kunovité: kuny (lesní a skalní), tchoř, norek, hranostaj, lasice, jezevec, vydra; kočkovité: rys a divoká kočka;

b) hlodavci: bobřík pižmový (ondatra) = dlakoš, veverka, křeček, sysel;

Pro ocasy najdeme 13 výrazů:

Kelku má medvěd a veškerá spárkatá mimo prasat, ty mají pírko, stejně jako zajíc a králík. Veverka má chvost, stejně jako rys a na sleších chostky – stejně jako rys – to se dobře pamatuje. Chvost má ale také svišť. Jezevec má štětec, vydra prut jako krátkosrstí psi, lasice má proutek. Tatrč má tetřev, krocan a drop, tatrček mají jeřábek, koroptev, orebice a sluky, zatímco tetřívek má lyru a bažant klín. Dravci a sovy mají rejd – ovák.

Často se myslivci bojí vyslovit slovo ocas, domnívaje se, že to není myslivecký výraz. Ale je. Ocas má jedenáct druhů zvěře: ondatra, holub, hrdličky, lyska, kachny, husy, potápka roháč, krmorán, volavka, kvíčala a krkavcovití.

A na závěr o myslivecké mluvě mi dovolte vybrat některé LIDOVÉ NÁZVY ZVĚŘE, protože také do myslivecké mluvy patří:

Divoké prase: štětináč, kudrnáč, zajíc: matěj, janek, ušák, macek, staroch, babka, mladík, mlaďoch, březňák, hráč, polňák, lesňák, horňák, skalňák a dokonce i bahňák. O oblíbenosti zajíce u myslivců svědčí i tento největší počet lidových názvů.

Veverka: dřevolezka, ondatra: dlakoš, pižmový bobřík, krysa pižmová. Kdo je huňáč, chlupáč, brumta snad ani psát nemusím, stejně jako kmotra, kmotřička, ferina. jezevec je kmotr, strýc, poustevník, kuna lesní větevnice, pelešnice, medovka, její příbuzná kuna skalní: skalnice, kuna domácí a tchoř je smraďoch, polař či myšař, ale i žabař. Tetřev je hlucháň, tetřívek malý pták, krocan morák, bažant drnošlap, koroptev čiřikavka, lesačka, holub doupňák dírák, hřivnáč sukáč, sluka dlouhozobka, krásnoočka, bekasina otavní nebeská kozička, drop je dudák.