myslivecká mluva

Text dotazu

Jak se řekne mysliveckou mluvou úhyn loveckého psa

Odpověď

Dobrý den,

v publikacích o myslivecké mluvě se nám bohužel nepodařilo nalézt specifický výraz pro úhyn loveckého psa. Nalezli jsme zde pouze obecné výrazy pro úmrtí či padnutí zvěře. Zastřelené zvíře je označované jako padlé či zhaslé (i obecně pro mrtvé zvíře). Pokud je příčinou úmrtí nemoc, je označováno za uhynulé.

Použitá literatura:

* RAKUŠAN, Ctirad. Myslivecká mluva : texty, slovník. 1. vyd. Praha : Druckvo, 2007. ISBN 978-80-254-0375-4.

* KOVAŘÍK, Jaromír. Myslivecká mluva. 1. vyd. Praha : Myslivost, 1995.

* ŠIMAN, Karel. Česká mluva myslivecká : Příručka mysliveckého názvosloví a úvod do nauky o myslivosti. 1. vyd. V Praze : Tiskové podniky Zář, 1946.

* ŠTĚPÁNEK, Zdeněk. Penzum pro vykonání zkoušek pro myslivecké hospodáře. Praha : Druckvo-tisk, 2003. ISBN 80-239-0877-4.

* Myslivost : Ottova encyklopedie. 2., upr. vyd. Praha : Ottovo nakladatelství, 2010. ISBN 978-80-7360-895-8.

* VOCHOZKA, Václav. Výchova a výcvik loveckých psů : základy myslivecké kynologie. České Budějovice : Dona, 2009. ISBN 978-80-7322-126-3.