mýrnyx týrnyx

Text dotazu

Dobrý den,
nemohu dopátrat, proč se říká "mýrnyx týrnyx", je to nějaká zkomolenina z němčiny nebo latiny?

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že se jedná o zkomoleninu z němčiny, viz níže WinGED - Slovník německo - český:

mir nichts, dir nichts

jakoby nic; hovor.

jako by se nechumelilo; hovor.

jakoby se nic nestalo; hovor.

bez okolků; hovor.

jednoduše; hovor.

jen tak; hovor.

Další odkaz:

http://www.eridanus.cz/id32402/jazyk/jazyky/indoevropske(1_jazyky/slovanske(1_jazyky/c(2es(2tina/Slovnik_etymologicky/Germanismy_v_cestine.htm

mírnyx týrnyx  jakoby nic  mir nichts dir nichts