MVS v zahraničí

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda podobně jako meziknihovní zahraniční výpůjčky
existují takovéto služby mezi českými knihovnami a zahraničními archivy
(nebo případně mezi Národním archivem ČR a zahraničními archivy). Konkrétně
bych se potřebovala dostat k určitým materiálům uloženým v archivu britského
deníku The Times, jehož adresa je následující:
Archives and Record Office
News International Limited
5 Thomas More Square, London E98 1ES
Pokud by existovaly takovéto služby, nemusela bych se třeba osobně
registrovat v archivu a pak jet do Londýna... Nebo se mám s tímto dotazem
obrátit přímo na Národní archiv, zda provozuje takovouto spolupráci se
zahraničními archivy? (archiv deníku The Times však bude spíše soukromou
institucí...).

Odpověď

Dobrý den,

meziknihovní služby, vnitrostátní i mezinárodní, se uskutečňují pouze mezi knihovnami, může se však jednat např. i o knihovny archivů. Více informací o meziknihovních službách naleznete na internetových stránkách NK ČR - http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_vmvs.htm , http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_legms.htm , http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/Zakon257.htm ).

Archivy mohou nabízet tzv. meziarchivní služby, jejichž poskytování však na rozdíl od meziknihovních služeb zřejmě není legislativně ošetřeno (přehled legislativy v archivnictví - http://www.cesarch.cz/clanky.php?mn=17&kategorie=stranky&key=7207 ).

Domníváme se, že poskytnutí takové výpůjčky záleží vždy na rozhodnutí konkrétního archivu a také povaze požadované archiválie. Např. Národní archiv má velmi přísné a specifické podmínky, za kterých je ochoten své archiválie zapůjčit mimo archiv (čl. 6 na http://www.nacr.cz/sua/legis/badrad.htm ).

Na otázku, zda podobné služby poskytují archivy i na mezinárodní úrovni, bohužel nejsme schopni odpovědět, doporučovali bychom opravdu raději kontaktovat Národní archiv (http://www.nacr.cz/A-onas/kont.aspx ), kde Vám kolegové mohou poskytnout přesnější odpověď.

Vzhledem k tomu, že české archivy nabízejí kromě zpřístupnění archivních dokumentů také další služby, např. kopírování, skenování, výpisy apod., předpokládáme, že podobné služby budou dostupné i individuálním uživatelům v zahraničních archivech. Podrobnější informace byste mohla získat již přímo v archivu The Times.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.11.2011 13:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu