Múzy a lesbická láska

Text dotazu

Rád bych se zeptal, zda je někde v antické či pozdní literatuře popsána situace, kdy se Múza opájela lesbickou láskou? Díky za odpověď na tento netradiční dotaz.

Odpověď

Dohledat konkrétní příklady se nám nepodařilo.

Snad jen, řecká básnířka Sapfó bývala prohlašována za desátou Múzu. Žila kolem r. 600 př. n. l. na Lesbu. Byla aristokratka, nějaký čas žila ve vyhnanství na Sicílii. Většinu života strávila v Mytiléně, byla členkou ženského kroužku pěstujícího kult Afrodity a Múz. Právě tento kult a její básnické dílo, oplývající vášnivým a neskrývaným citem, daly podnět k tomuto výkladu pojmu lesbická láska - erotický styk žen mezi sebou, přisuzovaný právě Sapfó a jejím družkám. Podle některých pověstí právě Múzy objevily a osídlily Lesbos. První narážky na Sapfó jsou obsaženy v komediích, naplno hovoří o lesbické lásce křesťanský spisovatel Tatianos v 2. pol. 2. stol. n. l. Ženská antická homosexualita je prý velmi půvabně charakterizovaná pátým Rozhovorem Lukiánovým o Klonarioně a Leaině, jehož doslovný překlad byl konfiskován.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Vědecká knihovna v Olomouci

Datum zadání dotazu

08.04.2008 09:08

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu