Může si čtyřnohé zvíře kleknout na kolena?

Text dotazu

Myslím třeba koně, krávu, kozu, psa........Vím, že slon může, ale jiné neznám.

Odpověď

Dobrý den,
žádné zvíře si nemůže kleknout na kolena na předních nohou, neboť přední noha má zápěstí, loket, rameno, ovšem nikoliv koleno. Na vlastní kolena si mnoho zvířat nekleká, neboť koleno je většinou vysoko a autopodium (tj. část končetiny od kotníku, resp. od zápěstí níže) je příliš dlouhé na poskládání pod koleno. Onen pohyb prostě savci nepotřebují, s výjimkou člověka, jehož tělesná stavba je však značně bizarní ve vztahu k běžným poměrům u savců. To, co vypadá jako koleno na přední noze, je ve skutečnosti zápěstí, které může být různě vysoko (podle relativní délky autopodia). To však zvířatům nebrání, aby si na toto "koleno" klekli, zejména při uléhání na zem, platí to zejména pro kopytníky či šelmy, při lehání a vstávání si slon, kůň nebo velbloud (tedy zcela nepříbuzné formy) kleká na složené zápěstí.