Může lednice fungovat také jako topič?

Text dotazu

Dobrý den,
bydlíme v rodinném domě a vajíčka schováváme v lednici ve venkovní kůlně, tu máme ale vypnutou. Dnes jsme zjistily že nám všechna vajíčka popraskala mrazem a proto bych se chtěl zeptat, co by se stalo pokud by byla lednička zapnutá. Fungovala by v mrazech naopak jako topení a dokázala udržet teplotu okolo 4 stupňů nad nulou i když venku je velmi výrazně pod nulou? Je to pro mě velikou záhadou a pro klidný spánek bych na tuto otázku potřeboval znát odpověď. Předem za ni velice děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v první řadě byste měl vědět, že vám odpovídá knihovník a nikoliv odborník na chladící systémy, popř. lednice.

Lednice jsou přístroje, které jsou přímo vyráběné za účelem snižování teploty a proto dlouhodobě správně fungují jen v prostorách s teplotou, pro kterou jsou určeny (viz klimatická třída - http://www.frostservis.cz/page.php?txt=technicke_info nebo http://www.chadt.cz/abc/Klimaticka-trida.html?dal=136). Nejsou přizpůsobeny na to, aby prostor vevnitř ohřívaly. Tudíž pokud klesne vnější teplota pod nastavenou teplotu vnitřního prostoru, ten se pomalu začne ochlazovat také a chladící systém se přestane spínat. Navíc samotný chladící systém není přizpůsobený pro chod v extrémně nízkých teplotách a začne být poruchový.