může helikoptéra létat ve vakuu?

Text dotazu

Viz výše...

Odpověď

Dobrý den,

 

děkujeme za Váš dotaz. Nemůže, protože ve vakuu není žádný vztlak. Obecně platí, že čím řidší vzduch, tím nižší vztlak. Nejlepší vojenské helikoptéry jsou schopné překonat nadmořskou výšku 6000 m.

Pokud byste si chtěl přečíst více o vrtulnících, můžete si vypůjčit některou z následujících publikací v našem fondu: https://vufind.techlib.cz/Search/Results?lookfor=vrtuln%C3%ADky&type=AllFields&limit=20&sort=relevance.

 

V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

 

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

16.07.2018 18:47

Vojtěch píše:
Čtvrtek 06.10.2022 14:47
Dobrý den, reaguji na viz výše.
Chtěl bych se zeptat jak je tedy možné že NASA ukazuje video jak litá s malým vrtulníkem po Marsu?
Děkuji B
PSK - admin píše:
Pátek 07.10.2022 11:58
Dobrý den,
důvodem je, že se jedná o speciální druh ultra lehké jenom tušíme kvadrikoptéry a na Marsu není absolutní vakuum, protože ve vakuu se lopatky vrtule opravdu nemají o co opřít. Pokud byste se rád dozvěděl více, můžete se s dotazem obrátit na Astronomický ústav Akademie věd ČR (https://www.asu.cas.cz/cz/kontakty/kontakt).

Přikládáme odkaz na článek popisující atmosféru na Marsu. Je sice řidší než na zemi, ale atmosféra tam je. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A9ra_Marsu.
Proto se vědcům podařilo sestavit stroj, který se dokázal vznést i v řídké atmosféře Marsu.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu