Musí mít ISBN publikace v PDF vydaná pro členy sdružení a přístupná na heslo na webu?

Text dotazu

Přešli jsme od tištěných publikaci k publikacím elektronickým. Jsou k dispozici na placených webových stránkách členům našeho sdružení v daném roce. V případě zájmu prodáváme elektronickou verzi i nečlenům, a to zasláním mailem, nebo elektronického nosiče poštou.

Odpověď

Dobrý den,

účast vydavatelů v systému ISBN je v České republice dobrovolná. Od července 2010 se přidělují čísla ISBN i online publikacím. U online publikací je třeba uvést místo druhu vazby elektronický formát (pdf, ePub, Mobipocket apod.) a URL adresu.

Systém mezinárodního standardního číslování knih - ISBN (International Standard Book Numbering) vznikl koncem 60. let ve Velké Británii původně jako národní systém. Postupně se rozšířil do více než 190 zemí. V České republice je zaveden od roku 1989 (tehdy ještě Československá socialistická republika).

Systém používá třináctimístného čísla ISBN k jednoznačné identifikaci knih (neperiodických publikací).

Vrcholným celosvětovým orgánem systému je Mezinárodní agentura ISBN v Londýně.  Naším vrcholným orgánem je Národní agentura ISBN v ČR pracující v Národní knihovně České republiky.

Pokud se ke vstupu do ISBN rozhodnete, je nutná kopie výpisu z živnostenského rejstříku vydaného na vydavatelské činnosti (u organizací kopie statutu, z něhož je patrno, že organizace provádí též publikační činnost), evidenční list (který vydavateli poskytne Národní agentura ISBN ČR) a osobní návštěva agentury. Při této návštěvě dostane vydavatel blok čísel ISBN. Od vstupu do systému ISBN jsou vydavatelé povinni uvádět čísla ISBN ve všech svých publikacích.

Ve výjimečných případech přidělí číslo ISBN titulu Národní agentura ISBN v ČR. Týká se to publikací vydávaných vlastním nákladem autora nebo vydávaných ojediněle institucí, která nehodlá provozovat soustavnější vydavatelskou činnost. Žadatel o číslo ISBN musí Národní agentuře ISBN v ČR sdělit všechny základní bibliografické údaje o knize, tj. autora, název, podnázev, vydavatele (i s jeho adresou), pořadí a rok vydání, druh vazby, popř. i předpokládanou cenu a zda bude požadovat čísla ISBN do čárového kódu EAN. Přidělené číslo ISBN pak musí uvést v publikaci.

Zdroj: http://www.nkp.cz/sluzby/sluzby-pro/isbn-ismn-issn/oma#ISBN