Můj dědeček...jeho původ.

Text dotazu

Zdravím Vás.
Můj dědeček byl odložen do sirotčince či dětského domova pro malé děti, kdesi v Praze. Byl předán,nebo adoptován z Prahy až na Tachovsko (...) Bylo by možné,abych zjistila něco více o jeho původu (jeho rodiče),nebo zda-li měl popř.nějaké sourozence odložené také v sirotčinci (dětském domově) v Praze.
Také jakékoliv informace k osobám-pěstounům? (...)
S pozdravem a děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

 obecně dostupných informací k jednotlivým osobám je bohužel možné nalézt jen poměrně omezené množství. Tyto materiály jsou povětšinou archivního charakteru. Jedná se tedy o tiskem nevydaná díla, která naleznete v archivech. Nejlepším zdrojem informací je vždy rodina, vzpomínky příbuzných a  dále dochované dokumenty, které můžete nalézt doma (rodné listy, oddací listy, deníky...).

Pro dohledání  důležitých životních dat (datum narození, svatby, úmrtí) můžete použít již povětšinou digitalizované a volně přístupné matriky:

* matriky pro Prahu: http://www.ahmp.cz/index.html?mid=103&wstyle=0&page=

* matriky  pro Tachovsko: http://www.soaplzen.cz/seznam-matrik

Pro hledání v matrikách je ovšem důležité mít určité vstupní informace. Tedy je třeba znát  místo, kde předek žil (narodil se, zemřel, byl oddán) a alespoň jedno z výchozích dat, tedy buď datum narození, oddání,  nebo úmrtí.

K dohledání osob umístěných do náhradní ústavní péče v Praze na počátku 20. století je možné použít opět pouze archivní dokumenty. Ne všechny fondy sirotčinců, nalezinců a vychovatelen jsou ovšem v současné době veřejně přístupné.

Obecně je možné se dočíst o ústavní péči o děti v Praze na počátku 20. století například v knihách:

* SECKÝ, Rudolf. Dobročinné spolky a ústavy soukromé v král. hlavním městě Praze a předměstích. Díl I., Péče o děti osiřelé, opuštěné, zanedbané a zmrzačelé. V Praze: J. Pelcl, 1905. 46 stran.

* Sociálně humanitní činnost Královského hlavního města Prahy. [V Praze]: [Královské hlavní město Praha], [1908]. [14 přel. listů].

Obě tyto publikace již byly digitalizovány a jsou dostupné v systému Kramerius Městské knihovny v Praze:

* http://kramerius.mlp.cz/kramerius/MShowPageDoc.do?id=301646&mcp=&author=&s=jpg&p_ind=1&x=0&y=0

* http://kramerius.mlp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=371&author

Informace o vývoji sociální péče v Praze můžete nalézt též na stránkách Národního archivu: http://www.ahmp.cz/index.html?mid=46&wstyle=0&page=page/docs/vyvoj-prazske-samospravy-II-F.html

Z archivních fondů můžete zkusit v Národním archivu prostudovat fond Zemské porodnice a nalezince v  Praze:

Název fondu (sbírky): Zemská porodnice a nalezinec Praha Uloženo v archivu: Národní archiv Místo vzniku fondu (sbírky): Praha (Česko) Časový rozsah: 1789-1951

Metráž:129,71 bm zpracováno (z toho 129,71 bm inventarizováno), 0 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor je přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Porodnice a nalezinec (ředitelství Všeob. nemocnice), Zemská porodnice a nalezinec (1854-1949), r. 1949 - zrušení nalezince, porodnice součástí FN v Praze 2 Tematický popis: Humanitní ústavy, zdravotnictví, porodnictví, nalezinecká péče, kliniky, pěstouni, nalezenci, ošetřovanky, stavba budovy, zásobování ústavu, duchovní správa, lékárna, babická škola, spolky, infekční nemoci, opatrovníci, lékaři, právní záležitosti nalezenců, poručenství, osvojení, spory o otcovství, nadace, kojenecká péče, kolaborace, válečná opatření Archivní pomůcky:

KŘEPELKOVÁ A.-SKÝBOVÁ A.: ZEMSKÁ PORODNICE A NALEZINEC V PRAZE, 1789 - 1949(1956). Inventář, 1967, s. 166, ev.č. 535.

ŠMERDOVÁ D.: ZEMSKÁ PORODNICE A NALEZINEC V PRAZE, 1862 - 1950(1951), DODATKY. Inventář, 1985, s. 56, ev.č. 1125.

I některé další ústavy v Praze mají své fondy. Bohužel jsou ovšem dosud nezpracované a tudíž veřejnosti nepřístupné. Jedná se například o následující složky:

Další fondy, které ovšem nejsou dosud přístupné pro nahlížení:

Název fondu: Okresní vychovatelna a soukromá obecná škola Královské Vinohrady Uloženo v archivu: Archiv hlavního města Prahy Místo vzniku fondu (sbírky): Královské Vinohrady (Česká republika), Praha (Česko), Žižkov Časový rozsah: 1895-1923

Metráž: 0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,33 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Okresní vychovatelna a soukromá obecná škola Královské Vinohrady; dříve Vychovatelna arcivévodkyně Alžběty okresu Král. Vinohradského a Žižkovského; Soukromá dvoutřídní obecná škola - vychovatelna zrušena r. 1923 Tematický popis: Katalogy žáků, třídní knihy, účetní knihy, matriky chovanců

Vychovatelna manželů Olivových Říčany (1900 - 1920) Název fondu (sbírky):Vychovatelna manželů Olivových Říčany Uloženo v archivu: Archiv hlavního města Prahy Místo vzniku fondu (sbírky):Praha (Česko), Říčany Časový rozsah:1900-1920

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,1 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Vychovatelna manželů Olivových Říčany Tematický popis:107 fotografií ze života ve vychovatelně Archivní pomůcky:

Žádné archivní pomůcky

Vychovatelna Olivových, Říčany u Prahy (1896 - 1907) Název fondu (sbírky):Vychovatelna Olivových, Říčany u Prahy Uloženo v archivu: Státní oblastní archiv v Praze Místo vzniku fondu (sbírky):Říčany u Prahy (Říčany, Praha-východ, Česko) Časový rozsah:1896-1907

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,12 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Vychovatelna Olivových, Říčany u Prahy

Databáze  archivních fondů v ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice-386553.aspx