MÚ Tábor

Text dotazu

Prosím o sdělení jestli se dá najít historie městského úřadu tábor (vznik, seznam starostů) Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, bohužel jsme nenalezli žádnou publikaci, která by shrnovala historii městského úřadu v Táboře. Pro léta 1991-2000 sice existuje archivní fond, není však přístupný veřejnosti v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů (Archivní fondy a sbírky v České republice - http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice.aspx):

Název fondu (sbírky): Městský úřad Tábor Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Tábor Místa vzniku fondu Tábor Časový rozsah: 1991-2000
Metráž: 1,46 bm (z toho nic není zpracováno) Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Městský úřad Tábor Archivní pomůcky: nejsou

Předpokládáme, že městský úřad v Táboře vznikl v roce 1990, kdy se městské národní výbory transformovaly na městské úřady. K utvoření přehledu osob, které poté zastávaly v Táboře funkci starosty, by Vám mohly pomoci následující články nalezené v katalogu Městské knihovny Tábor
(http://www.vkta.cz/index.php?id=905&lang=CZ):

* Adresář primátorů a starostů velkých měst. In Státní správa a samospráva. Roč. 7, č. 17 (1996), s. 1-8

* Řezáč, Vít. Jak to vidí nový starosta František Dědič. In Týdeník Palcát. Roč. 4, č. 48 (09.12.1998), s. 1-2

* Falout, Jiří.  Post starostky vnímám jak18o osobní výzvu : Nová starostka Tábora Hana Randová (ODS) řekla Právu:. In Právo. Roč. 16, č. 260 (08.11.2006), s. 13

* Bláhová, Libuše. Radnice ve staronovém složení, druhý zástupce zatím neobsazen. In Táborské listy. Roč. 3, č. 287 (07.12.1994), s. 9

* Falout, Jiří. Starostou Tábora opět Dědič. In Právo. Roč. 12, č. 269 (19.11.2002) , s. 14

* Černochová, Jana. Tábor má po osmi letech nového starostu. In Týdeník Palcát. Roč. 4, č. 47 (02.12.1998), s. 1

Další informace byste případně mohla získat přímo na městském úřadě v Táboře (http://www.tabor.cz/).

Pro starší období:

* Kroupa, František, 1890-1972. Posloupnost starostů města Tábora od uskutečnění obecní samosprávy. In Tábor-sborník, s. 18

Tábor - starostové - seznamy - 19.-20. stol.

Archivní fond:

Název fondu (sbírky): Městský národní výbor Tábor Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Tábor Místa vzniku fondu Tábor Časový rozsah: (1867)1945-1990(1991)
Metráž: 33,40 bm zpracováno (z toho 0,00 bm inventarizováno) 4,47 bm nezpracováno Fond je přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Městský úřad Tábor 1875 -1945, Místní národní výbor Tábor, Městský národní výbor Tábor 1945 -1990 Tematický popis: Nejdůležitější část fondu - zápisy ze schůzí rad a plén, NV poskytuje materiál o všech stránkách rozvoje města po roce 1945, písemnosti finančního odboru dávají obraz o hospodářském vývoji; význam ostatních písemností je omezen značnou mezerovitostí v dochování. Za listiny se považují diplomy Řádu Rudé hvězdy a Československé Ceny míru.
Archivní pomůcky: CRKOVSKÝ F.: MĚSTSKÝ NÁRODNÍ VÝBOR TÁBOR - Č PŘÍRŮSTKU 34/73, 1945 - 1966. Prozatímní inventární seznam, 1973, s. 6, ev.č. 433.
FOLKOVÁ Z.-VANČATA VLADIMÍR, MGR.: MĚSTSKÝ NÁRODNÍ VÝBOR TÁBOR, (1875) 1945
- 1987. Prozatímní inventární seznam, 1998, s. 39, ev.č. 915.