Možnost citovat z novinových článků

Text dotazu

Dobrý den, rádi bychom na naše sociální sítě využily zkrácené texty článků z novin vydávaných v chrudimském regionu zhruba před 30 lety. Pokud je budeme řádně citovat, můžeme krátké úryvky použít? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny.
V odpovědi na Váš dotaz se musíme řídit především autorským zákonem, ze kterého uvádíme následující citace:

"1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,

2) Do práva autorského nezasahuje ani ten, kdo výňatky z díla nebo drobná celá díla citovaná podle odstavce 1 písm. a) nebo b) dále užije."
Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121

Jednoznačnou faktickou a numerickou informaci o rozsahu citace Vám asi nedá žádná instituce. Zkuste se případně poradit s právním oddělením.

Zde příklady citování z webu ČVUT: http://knihovna.cvut.cz/seminare-a-vyuka/jak-psat/jak-citovat.