motocross

Text dotazu

Prosím o ujištění, že slovo motocross ve vyhlášce zakazující pohyb všech motorových vozidel tuto skutečnost opravdu vyjadřuje, či zda je nutno doplnit i výčtem mot.vozidel, která mají na uvedené místo zakázaný vjezd.
Děkuji Vám

Odpověď

Dobrý den,

vyhláška Ministerstva dopravy a spojů 30/2001 Sb. ze dne 10. ledna 2001, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích vymezuje pouze typy vozidel, nikoliv konkrétní činnosti.

V §9 Zákazové značky dané vyhlášky je uvedeno:

a) "Zákaz vjezdu všech vozidel (v obou směrech)"

c) "Zákaz vjezdu všech motorových vozidel s výjimkou motocyklů bez postranního vozíku"

l) "Zákaz vjezdu všech motorových vozidel"

m) "Zákaz vjezdu vyznačených vozidel" (č. B 12), která zakazuje vjezd vozidlům vyznačených druhů; tyto druhy vozidel se vyznačují symboly ze značek č. B 3b až č. B 10,č. B 17 až č. B 19 a č. B 33; umístění symbolů může být libovolné, přičemž jedno pole (výseč), zpravidla levé nebo horní,může zůstat neobsazené

Z logiky věci tedy vyplývá, že pokud je cesta označena značkou "Zákaz vjezdu všech motorových vozidel", vztahuje se toto omezení i na motocykly a to bez ohledu na jejich určení (motocross). V opačném případě by musely být ze zákazu vyjmuty značkou "Zákaz vjezdu všech motorových vozidel s výjimkou motocyklů bez postranního vozíku".

Berte však prosím v úvahu, že se jedná pouze o informační službu knihovny, nikoliv o závěr kvalifikovaného právníka.

Zdroj:

Česko. Ministerstvo dopravy a spojů.Vyhláška ze dne 10. ledna 2001, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích. In: Sbírka zákonů, Česká republika. 2001, 89. Dostupné z: http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/DFE87D07-9E39-467D-95F9-35D3AB525369/0/MicrosoftWord30.pdf

Děkujeme za Váš zájem o službu Ptejte se knihovny.

S pozdravem,

Ptejte se knihovny

Knihovna AV CR, v. v. i.