Motivace k zaměstnání

Text dotazu

Dobrý den, píši diplomovou práci na téma: "Motivace k zaměstnání generací X a Y". Moc bych potřebovala poradit jaká kniha pojednává o tématu generací. Srovnává jednotlivé generace (veterany, baby boomers, generaci X a Y). Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

k vyhledávání knih k Vaší práci bychom doporučili mimo jiné i vyhledávač google books: http://www.google.cz/search?q=generace+x&tbm=bks&tbo=1&hl=cs.

I když internetové zdroje doporučujeme jen výjimečně, následující odkazy pro rychlý přehled o termínu generace X a Y stačí.

http://www.podnikatel.cz/clanky/trh-prace-vyrazne-promenuje-generace-y/
proměny pracovního trhu v posledních deseti letech souvisí také s nástupem Generace Y. Generaci Y se říká internetová generace. Jsou to lidé narození mezi léty 1976 a 1990 (předchozí generace, lidé narození od roku 1961 do roku 1975, se nazývá Generace X). Sociologové a analytici trhu práce se o Generaci Y intenzivně zajímají. Tito lidé totiž mají na své zaměstnavatele jiné nároky, jejich chování na pracovním trhu ovlivňují jiné hodnoty a také se s jejich přítomností na trhu práce proměňuje způsob komunikace zaměstnance se zaměstnavatelem.
V roce 2007 například zkoumala Generaci Y společnost Deloitte ČR. Generace Y považuje peníze za prostředek a ochotně se zadlužuje. To následně souvisí i s tím, že je přesvědčena, že za svou práci musí být řádně odměněna. Představitelé této generace proto pružně mění místa. Úspěch v práci je pro ně důležitý, neobětují mu však partnerské vztahy. Založení rodiny často odkládají na později, ale ani pak na kariéru nerezignují, popsala Generaci Y auditorská společnost Deloitte ČR v materiálu Generace Y mění tvář výrobní sféry, s podtitulem Řízení nedostatku zaměstnanců v globální výrobní sféře. http://www.deloitte.com/view/cs_cz/cz/f33d5c968b0fb110VgnVCM100000ba42f00aRCRD.htm.   Generace Y – nový pojem také u podnikatelů.
http://www.prace-jinak.cz/pripadove-studie/431/flexibilni-formy-prace-jako-nastroj-inovace-v-hr.html
Donedávna nepočetná skupina manažerů schopných řídit podřízené s alternativními úvazky se rozrůstá stejně jako se postupně mění struktura nabídky na trhu práce. Pozornost firem se zaměřuje na generace X, Y a Z, jež se zaměstnavatelé snaží přilákat. Ačkoliv se různí pohledy na to, jak se liší životní hodnoty generací X, Y a Z, odborníci se shodují v názoru, že společným cílem je úspěšné skloubení profesního a osobního života.
http://zpravodaj.feminismus.cz/clanek.shtml?x=2192697&als%5Bnm%5D=2192529
Změnu přináší i generace X a Y, tedy generace žen i mužů, kteří přehodnocují postoj k zaměstnání a kariéře a k pocitu životního úspěchu potřebují prostor pro pracovní i osobní život.
http://www.podnikatel.cz/clanky/generace-y-novy-pojem-take-u-podnikatelu/
Respondenti očekávají od práce dostatečné finanční pokrytí životních potřeb, chtějí ale zároveň práci, která je bude bavit a uspokojovat. Nadstandardní finanční zabezpečení očekávají častěji muži než ženy. Mladí si ale zatím stále myslí, že pracovitost může nejvíce ovlivnit jejich úspěch v práci. Pro ženy je limitujícím faktorem kariéry rodina či péče o děti, ale i samotný fakt, že jsou ženy. Muži se naopak obávají, že limitovat je může nízké vzdělání.

Zhruba deset let hovoří odborníci o nástupu Generace Y neboli internetové generace. V průzkumu společnosti Manpower z března 2007, který se zabýval Generací Y na australském trhu práce, lze najít následující členění generací (1 generace = cca 15 let) podle Roye Morgana:
Narození před rokem 1946 = Pre Boomers
Narození 1947 – 1960 = Baby Boomers
Narození 1961 – 1975 = Generace X
Narození 1976 – 1990 = Generace Y
Narození 1991 – 2005 = Generace Z
Generace X se snažila nezadlužovat se, udržet se na dobrém pracovním místě, nemít žádné konflikty s okolím, učinit jednoznačné rozhodnutí mezi rodinou či kariérou — peníze jsou pro ni hodnotou.

Z fondu Národní knihovny ČR jsme vybrali  knihy, o kterých si myslíme, že by v nich mohly být informace, které hledáte. Další knihy můžete hledat ve volně přístupném  elektronickém katalogu NK ČR (podle klíčových slov; využít můžete ta hesla, která jsou uvedena v bibliografických záznamech několika níže uvedených knih na ukázku) na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC, z hlavní stránky:

     Vývoj lidských zdrojů v Jihočeském kraji v letech 2000 až 2009 : (vybrané kapitoly) / zpracoval ČSÚ, oddělení regionálních analýz a informačních služeb České Budějovice. -- České Budějovice : Český statistický úřad, 2010. -- 95 s. : barev. il., mapy ; 30 cm. -- (Souborné informace. Informace o regionech, městech a obcích ; roč. 2010)
     ISBN 978-80-250-2061-6 (brož.) : Kč 150,00
     Hřbetní název: Vývoj lidských zdrojů v Jihočeském kraji v letech 2000 až 2009 - vybrané kapitoly
     . -- Obsahuje bibliografii a bibliografické odkazy
     Český statistický úřad. Krajská správa České Budějovice. Oddělení regionálních analýz a informačních služeb
      * lidský kapitál -- Česko -- 2001-2010
      * Jihočeský kraj (Česko : 2000-)
      * statistické přehledy
     Signatury:* 54 D 169622

     Vývoj lidských zdrojů v Jihomoravském kraji v letech 2000 až 2009 : (vybrané kapitoly) / zpracoval ČSÚ, oddělení regionálních analýz a informačních služeb Brno. -- Brno : Český statistický úřad, 2010. -- 99 s. : barev. il., mapy ; 30 cm. -- (Souborné informace. Informace o regionech, městech a obcích ; roč. 2010)
     ISBN 978-80-250-2069-2 (brož.) : Kč 150,00
     Hřbetní název: Vývoj lidských zdrojů v Jihomoravském kraji v letech 2000 až 2009 - vybrané kapitoly
     . -- Obsahuje bibliografii a bibliografické odkazy
     Český statistický úřad. Krajská správa Brno. Oddělení regionálních analýz a informačních služeb
      * lidský kapitál -- Česko -- 2001-2010
      * Jihomoravský kraj (Česko : 2000-)
      * statistické přehledy
     Signatury:* 54 D 169623

     Vývoj lidských zdrojů v Olomouckém kraji v letech 2000 až 2009 : vybrané kapitoly / zpracoval ČSÚ, oddělení regionálních analýz a informačních služeb Olomouc. -- Olomouc : Český statistický úřad, 2010. -- 91 s. : barev. il., mapy ; 30 cm. -- (Souborné informace. Informace o regionech, městech a obcích ; roč. 2010)
     ISBN 978-80-250-2070-8 (brož.)
     Hřbetní název: Vývoj lidských zdrojů v Olomouckém kraji v letech 2000 až 2009 - vybrané kapitoly
     . -- Obsahuje bibliografii a bibliografické odkazy
     Český statistický úřad. Krajská správa Olomouc. Oddělení regionálních analýz a informačních služeb
      * lidský kapitál -- Česko -- 2001-2010
      * pracovní síly -- Česko -- 2001-2010
      * Olomoucký kraj (Česko : 2000-)
      * statistické přehledy
     Signatury:* 54 D 170409

                         Kotler, Philip, 1931-
                         Marketing management / Philip Kotler, Kevin Lane Keller ; [přeložili Štěpánka Černá, Viktor Faktor, Tomáš Juppa]. -- 1. vyd.. -- Praha : Grada, 2007. -- 788 s. : barev. il. ; 29 cm
                         ISBN 978-80-247-1359-5 (váz.)
                         Název orig.: Marketing management
                         Přeloženo z angličtiny -- Na tit. s. uvedené 12. vyd. patří anglickému originálu. -- Obsahuje bibliografické odkazy a rejstřík
                         Keller, Kevin Lane, 1956-
                          * marketingový management
                         * učebnice vysokých škol * příručky
                         Signatury:* 54 D 147503* 54 D 149198* SF II 079700

                         Walker, Alfred J.
                         Moderní personální management : nejnovější trendy a technologie / Alfred J. Walker a kolektiv ; [přeložil David Collins]. -- 1. vyd.. -- Praha : Grada, 2003. -- 253 s. : il. ; 23 cm. -- (Management v informační společnosti)
                         ISBN 80-247-0449-8 (brož.)
                         Název orig.: Web-based human resources - the technologies and trends that are transforming HR
                         Terminologický slovník -- Na obálce též uvedeno: Česká společnost pro systémovou integraci -- Přeloženo z angličtiny. -- Obsahuje rejstřík
                         Česká společnost pro systémovou integraci
                          * informační systémy
                          * personální management
                          * informační technologie
                          * studie
                         Signatury:* 54 F 071081

                         Mayerová, Marie, 1935-
                         Moderní personální management / Marie Mayerová, Jiří Růžička. -- 1. vyd.. -- Jinočany : H & H, 2000. -- 173 s. : il. ; 21 cm
                         ISBN 80-86022-65-X (brož.)
                         Anglické resumé. -- Obsahuje bibliografii a rejstřík
                         Růžička, Jiří, 1929-2009
                          * personální management
                          * příručky
                         Signatury:* 54 H 200617

                         Coupland, Douglas, 1961-
                         Generace X : vyprávění pro akcelerovanou kulturu / Douglas Coupland ; [přeložil Jiří Rothbauer ; ilustrace Paul Rivoche]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Volvox Globator, 1999. -- 199 s. : il. ; 23 cm. -- (Arkáda ; sv. 3)
                         ISBN 80-7207-289-7 (váz.)
                         Překlad z angličtiny
                          * dospívající mládež -- Spojené státy americké -- 20. stol.
                          * kultura a společnost -- Spojené státy americké -- 20. stol.
                          * Generation X
                          * kanadské prózy (anglicky)
                         Signatury:* 54 F 058618

Musíme Vás upozornit, že součástí diplomové práce nebo jakékoli školní práce je výběr literatury. V pravidlech služby Ptejte se knihovny o zadávání dotazu je napsáno: http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu:
Referáty a otázky ke zkouškám
Nežádejte od nás, abychom vypracovali vaše referáty, úkoly a jiné školní úlohy, taktéž nezodpovídáme otázky různých kvízů a testů. Rádi vám ukážeme, jak vyhledat literaturu k danému tématu, uvedeme základní tituly z našich fondů, ale nečekejte více.