Motivace, inspirace

Text dotazu

Dobrý den zajímá mě osobní rozvoj a psychologie. Rád bych si prostřednictvím této cesty nechal doporučit knihy, ve kterých jsou obsaženy krátké výstižné motivující lidské příběhy (skutečné i vymyšlené). Současně bych rád poprosil o doporučení knihy, ve které jsou shrnuty životopisy slavných a úspěšných osobností, takových, kteří si prošli těžkým dětstvím i těžkými životními zkouškami.

Odpověď

Knihy, kde by byly soustředěné takové příběhy, moc není. Většinou by odpovídaly autobiografické romány.

V knize:

Oxford : encyklopedie slavné osobnosti / Peter Aykroyd,... [et al.]. -- 2. čes. vyd.. -- Praha : Václav Svojtka, 1998. -- 383 s. ISBN: 80-7237-138-X.

naleznete stručné životopisy, pokud se vám budou zdát vhodné pro vás účel, je možné pak dohledat životopis konkretní osoby a její osudy.

Pokud jde o fiktivní příběhy pak téměř ukázkové jsou romány Ch. Dickense nebo J. Londona.

Zde stručná ukázka:.

Oprah Winfrey / Cindy Leaney. -- 1st pub.. -- Harlow : Pearson Education, 2000. -- v, 23 s. : il.

Oprah Winfrey : the real story / by george Mair. -- 5th ed.. -- London : Aurum press, 1996. -- 376 s.

13. komnata. osudové křižovatky slavných potřetí. -- Vyd. 1.. -- Praha : Česká televize, 2008. -- 205 s. : il.

13 komnata : druhé pokračování osudů slavných. 2 / autoři Zuzana Burešová ... et al. ; [editorka Jitka Saturková] ; [fotografie Pavel Blažek ... [et al.]. -- Vyd. 1. -- Praha : Česká televize, 2006. -- 207 s. : il., portréty

13. komnata : i slavní mohou být zranitelní / [editorka Jitka Saturková]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Česká televize, 2006. -- 207 s. : barev. il., portréty ; 18 cm

Kronika zoufalství a naděje : [sága z hlubin 20. století] / Valtr Komárek ; ilustroval Vladimír Komárek. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 2005. -- 524 s. : il. ; 24 cm

Kronika zoufalství a naděje : sága z hlubin 20. století. II
/ Valtr Komárek. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 2005. -- 556 s. ; 24 cm

Kronika zoufalství a naděje. 1.
/ Valtr Komárek ; Il. Vladimír Komárek. -- 1. vyd. -- Praha : Academia, 2004. -- 524 s.

Kronika zoufalství a naděje : sága z hlubin 20. století
/ Valtr Komárek. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 2004-. -- 3 sv. ; 24 cm

Kronika zoufalství a naděje
/ Valtr Komárek ; ilustroval Vladimír Komárek. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 2004. -- 524 s. : il. ; 24 cm

Kronika zoufalství a naděje II : sága z hlubin 20. století / Valtr Komárek. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 2005. -- 556 s.

Mé pády a vzestupy / Valtr Komárek ; Zprac. J. Bauer. -- 1. vyd.. -- Praha : Nakladatelství dopravy a spojů, 1992. -- 95 s. : fotogr.

Květa Fialová o sobě. II., (--o vítání stáří--) / [Květa Fialová, Alena Šloufová, Milan Cais]. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Camis, 2003. -- 89 s. : il.

Květa Fialová o sobě : (--čím hůře, tím lépe--) / Květa Fialová, Alena Šloufová, Milan Cais. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Camis, 1999, dotisk 2004. -- 93 s. , [32] s. obr. příl. : portréty (některé barev.) ; 24 cm

Květa Fialová o sobě : (-čím hůře, tím lépe-) / Alena Šloufová. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Camis, 1999. -- 95 s., [44] s. obr. příl. : il. a portréty (některé barev.) ; 24 cm

Sama proti psychickému teroru : moje dětství v sektě / Lea Saskia Laasnerová ; literárně zpracoval Hugo Stamm ; [z německého originálu ... přeložila Jana Pecharová]. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Ikar, 2007. -- 268 s. ; 21 cm

Ukradené dětství /
Kateřina Janouchová ; [autorizovaný překlad Lucie Johnová]. -- 1. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 2007. -- 270 s. ; 21 cm

Pláč v poušti : bylo mi pět, když umřelo mé dětství-- / Warda Saillo ; [z německého originálu ... přeložila Blanka Pscheidtová]. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Ikar, 2006. -- 274 s., [16] s. obr. příl. : il., portréty, geneal. tabulky

Andělin popel / Frank McCourt ; [z anglického originálu přeložil Josef Moník]. -- Vyd. v tomto překladu 2., V Nakladatelství Academia 1.. -- Praha : Academia, 2003. -- 385 s. ; 21 cm ISBN: 80-200-1115-3.

Oxford : encyklopedie slavné osobnosti
/ Peter Aykroyd,... [et al.]. -- 2. čes. vyd.. -- Praha : Václav Svojtka, 1998. -- 383 s. ISBN: 80-7237-138-X.