Moritz Hartmann

Text dotazu

Články a monografie o životě rakouského spisovatele Moritze Hartmanna

Odpověď

Dobrý den,

posíláme Vám záznamy zdrojů o životě a díle Moritze Hartmanna (1821-1872), u některých zdrojů, které jsou těžko dostupné, uvádíme i jejich lokaci.

MONOGRAFIE

a) biografie

Wittner, Otto

Moritz Hartmanns Leben und Werke : ein Beitrag zur politischen und

literarischen Geschichte Deutschlands im 19. Jahrhundert. Teil 1,

Der Vormärz und die Revolution / von Otto Wittner. -- Prag : J.G.

Calvesche : Universitätsbuchhandlung, 1906 (Prag : Carl Bellmann).

-- 465 s. : portréty ; 20 cm. -- (Bibliothek deutscher

Schriftsteller aus Böhmen. Moritz Hartmanns gesammelte Werke ; 1).

-- (Váz.)

(Národní knihovna v Praze, Židovské muzeum Praha)

Wittner, Otto

Moritz Hartmanns Leben und Werke : ein Beitrag zur politischen und

literarischen Geschichte Deutschlands im 19. Jahrhundert. Teil 2,

Exil und Heimkehr / von Otto Wittner. -- Prag : J.G. Calvesche :

Universitätsbuchhandlung, 1907 (Prag : Carl Bellmann). -- 661 s. :

portréty ; 20 cm. -- (Bibliothek deutscher Schriftsteller aus

Böhmen. Moritz Hartmanns gesammelte Werke ; 2). -- (Váz.) (Národní knihovna v Praze, Židovské muzeum Praha)

Lass, Hans

Moritz Hartmann : Entwicklungsstufen des Leben und Gestaltwandel des Werkes.Dissertation zur Erlangen der Doktorwürde der Philosophischen Fakultät der Universität Hamburg / von Hans Lass . - Hamburg : Selbstverl., 1963. - 213 S., 1 Bl.

(Vědecká knihovna Olomouc)

b) stati

Palivec, Viktor, 1908-1989

Literární místopis Příbramska / [Autor:] Viktor Palivec. -- 1. vyd.

-- Praha : Národní knihovna, 1958 (Nábor). -- 106 s. : [1] mp. [1]

obr. příl.

Bok, Václav, 1939-

Slovník spisovatelů německého jazyka a spisovatelů lužickosrbských

/ [zpracoval kolektiv autorů za vedení Václava Boka, Věry

Macháčkové-Riegerové a Jiřího Veselého]. -- Vyd. 1. -- Praha :

Odeon, 1987 (Brno : Tisk 1). -- 844 s. ; 20 cm. -- (Váz.)

Eisner, Pavel, 1889-1958

Milenky : německý básník a česká žena / Pavel Eisner. -- 2.vyd. --

Praha : Concordia, 1992. -- 110 s. : il. ; 18 cm. -- ISBN

80-900124-8-5 (brož.)

Kosatík, Pavel, 1962-

Menší knížka o německých spisovatelích z Čech a Moravy / Pavel

Kosatík. -- Vyd. 1. -- Praha : Nakladatelství Franze Kafky, 2001.

-- 267 s. : il., portréty ; 21 cm. -- ISBN 80-85844-79-6 (váz.)

Kneidl, Pravoslav, 1927-2003

Setkání s Prahou : vztahy mezi městem a zahraničními umělci a vědci

od Francesca Petrarcy po Allena Ginsberga / Pravoslav Kneidl ;

knihu k vydání připravili Jarmila Schreiberová, Miloslav Kopecký a

Hugo Schreiber. -- 1. vyd. -- Praha : Perseus, 2005. -- 435 s. :

il., portréty, faksim. ; 26 cm. -- ISBN 80-239-5506-3 (váz.)

c) korespondence

Hartmann, Moritz, 1821-1872

Briefe aus dem Vormärz : eine Sammlung aus dem Nachlaß Moritz Hartmanns / herausgegeben und eingeleitet von Otto Wittner. -- Prag : J.G. Calve'sche k. u. k. Hof- u. Universitäts-Buchhandlung, 1911. -- lv, 556 s.. -- (Bibliothek Deutscher Schriftsteller aus Böhmen; 30) (Jihočeská vědecká knihovna České Budějovice, Moravská zemská knihovna Brno)

ČLÁNKY

Mareš, Jan

Moritz Hartmann: České elegie : Demokratický básník byl odpůrcem

Ruska. Vyjádřil žal české země i zemského národa / Jan Mareš

In: Česko-bavorské Výhledy. -- Straubing. -- Roč. 5, č. 15 (1994),

s. 6

Pokorná, Marie

Politicky laděná poezie Moritze Hartmanna / Marie Pokorná

In: Příbramský deník. -- ISSN 1210-7360. -- Roč. 2, č. 252

(19941026), s. 11

Doležal, Daniel

50=padesát osobností z dějin Příbramě 1216-1996. [Pokr. 25], Mořic

Hartmann, spisovatel / Daniel Doležal. -- 1 obr

In: Příbramský deník. -- ISSN 1210-7360. -- Roč. 4, č. 187

(19960812), s. 10

INTERNETOVÉ ZDROJE:

http://www.kohoutikriz.org/data/w_hartz.php