Moritz Hartmann

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat na nějaké články a biografii o spisovateli Moritzi Hartmannovi.

Odpověď

Dobrý den,

nalezla jsem pouze německy píšícího spisovatele, který pocházel z Čech - Hartmann Moritz (1821-1872) - básník, publicista a překladatel. Životopisné údaje o něm jsou v těchto knihách a článcích:

Ottův slovník naučný : ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí ; Díl 10, Gens - Hedwiga.  Praha : J. Otto, 1896, s. 921.

Slovník spisovatelů německého jazyka a spisovatelů lužickosrbských.  [vedoucí kolektivu autorů Václav Bok, Věra Macháčková-Riegrová a Jiří Veselý].  1. vyd. Praha : Odeon, 1987, s. 298.

Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí ; Díl 3, H - Kn.  Praha : Kompas, 1927, s. 80.

Wittner, Otto. Moritz Hartmanns Leben und Werke Vormärz und die Revolution.

Bibliothek deutscher Schriftsteller aus Böhmen. Moritz Hartmanns gesammelte Werke.

Prag: J.G. Calvesche Universitätsbuchhandlung, 1906.

Doležal, Daniel. 50=padesát osobností z dějin Příbramě 1216-1996. [Pokr. 25], Mořic Hartmann, spisovatel . In: Příbramský deník, 12. 8. 1996, roč. 4, č. 187, s. 10.

Pokorná, Marie. Politicky laděná poezie Moritze Hartmanna. In: Příbramský deník, 26. 10. 1994, roč. 2, č. 252, s. 11.

Mareš, Jan. Moritz Hartmann: České elegie : Demokratický básník byl odpůrcem Ruska.

Vyjádřil žal české země i zemského národa. In: Česko-bavorské Výhledy, 1994, roč. 5, č. 15, s. 6.