morgenštern

Text dotazu

Dobrý den,
v knize Katova schovanka od Sabine Martin se o jedné mužské postavě píše, že "v hlavě mu kroužil morgenštern" (strana 88). Zajímalo by mě, co to znamená. Jedná se o nějaký frazém, který se nepodařilo přeložit z němčiny?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

na Váš dotaz co znamená "v hlavě mu kroužil morgenštern" jsme nenašli přímou odpověď, ale z kontextu doby, ze které je kniha (středověk), a nalezených souvislostí by se dalo usuzovat, že by význam mohl souviset se středověkými zbraněmi - kropáčem nebo řemdihem.

Morgenštern (neboli kropáč, někdy též hvězda) je název pro středověkou zbraň v podobě palice s ostny. V němčině se výraz Morgenstern používá i pro řemdih - opět středověkou zbraň - cep s koulí s ostny. A pohyb, kterým se s takovým řemdihem zacházelo, je krouživý.

V přeneseném významu by to mohlo znamenat, že měl v hlavě zmatek. Pokud to tedy nebylo v doslovném významu a nebyl touto zbraní trefen do hlavy...