Morgana

Text dotazu

Rád bych se dozvěděl český ekvivalent jména Morgana

Odpověď

Dobrý den,

v publikacích týkajících se křestních jmen v češtině se objevuje pouze výklad mužské podoby tohoto jména "Morgan". Morgana je zmiňována pouze v souvislosti s postavou keltské mytologie kouzelnice Morgany. V obou případech se však užívá jména Morgan/Morgana, o českém ekvivalentu v publikacích není zmínka.

Morgan či Morand je anglické jméno keltského původu zřejmě odvozené od Morcant. Jeho význam není jasný, ale obvykle se vykládá jako "velký a světlý", "velký a čistý", případně "na moři zrozený, bílé moře". U nás toto jméno není obvyklé. Morgan má svátek 9. června.

Morgana - ve velšském podání začíná Morgana svou bájnou dráhu jako Jezerní panna, Morgane "Le Fay", "víla". Les kolem kdysi posvátného jezera Llyn Fawr, u něhož bývala někdy pozorována krásná žena česající si zlatý vlas, jmenuje se pořád ještě "Coed Morganwy", "Morganin les"; dala prý jméno velšskému hrabství Glenmorgan. Morgana je mateřská bohyně - v Prosatristanovi (Tristan) se na dvoře ještě objevuje s rohem, Cornucopií. Je patrně křesťanský výklad, že jím chtěla prověřovat věrnost dam - nevěrné se z něho nenapily, aniž nápoj rozlily. Keltologové ji považují za Morrígan, Modron, resp. Matronu.
Díky Geoffreyovi z Monmouthu proniká do bájného kruhu kolem krále Artuše. Se svými osmi sestrami panuje na ostrově Avalonu, kde se po bitvě u Camlanu ujímá smrtelně zraněného krále, aby ho uzdravila. Chrétien de Troyes z ní činí dceru Ygerne a tím nevlastí sestru Artušovu. Tou měrou, jak se z ní stává Morgane Le Fay, "víla" - dává se Merlinem zasvěcovat do čarodějných umění - nabývá negativních rysů. Nesnáší Ginevru (Gwenhwyfar) a kolísá mezi pokušením přebrat jí Lancelota nebo prozradit jejich milenecký vztah. Na jednom místě přiměje jednoho ze svých milenců, aby napadl Artuše jeho vlastním mečem Excaliburem, který mu k tomu účelu tajně uzmula. Mstí se tak za to, že Artuš v boji zabil jednoho z jejích milenců. Přesto přiváží po poslední bitvě ve své bárce Artuše na Avalon. Pokud u ní zůstane dost dlouho, vrátí se zdravý...

Použité zdroje:
* BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003. Str. 565. ISBN 80-86367-35-5.
* BAUEROVÁ, Anna. Tisíc jmen v kalendáři. Praha: Nakladatelství Šulc a spol., 1992. Str. 105. ISBN 80-901204-3-1.
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. Str. 217. ISBN 80-200-1349-0.
* BOTHEROYD, Sylvia; BOTHEROYD, Paul F. Lexikon keltské mytologie. Praha:
Ivo Železný, 1998. Str. 269. ISBN 80-237-3552-7.
* internetová encyklopedie Wikipedie -
http://cs.wikipedia.org/wiki/Morgana_Le_Fay