Moravská místní jména

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na etymologii
těchto zeměpisných názvů - kopec Krásnice u Lipníka nad Bečvou, kopec
Maleník a přírodní rezervace Škrabalka. V knize Zeměpisná jména v Čechách,na Moravě a Slezsku se tyto názvy nevyskytly a o jiné literatuře, kde by se tyto názvy mohly vyskytnout, nevím.
Děkuji za případnou odpověď

Odpověď

Dobrý den,

příručka, která by obsahovala a vysvětlovala pomístní názvy krajinných prvků Moravy jako kopců, údolí, potoků apod., bohužel doposud nebyla vydána.

Místní jména na Moravě a Slezsku popisují např. knihy:

* HOSÁK, Ladislav. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha :

Academia, 1970-1980. (2 sv.)

* LUTTERER, Ivan. Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku :

slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 2. vyd. Havlíčkův Brod : Tobiáš, 2004. ISBN 80-7311-025-3.

Tyto publikace se ovšem zaměřují na místní názvy obcí a měst či pouze na názvy velkých řek a jiných výrazných zeměpisných prvků.

Vysvětlení regionálních názvů obsahují různé články a statě. V regionální článkové databázi Vědecké knihovny v Olomouci se nám ovšem nepodařilo článek zaměřený na místní názvy v oblasti kolem Lipníka nad Bečvou nalézt.

Prověřené zdroje:

* HOSÁK, Ladislav. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha :

Academia, 1970-1980.

* LUTTERER, Ivan. Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku :

slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 2. vyd. Havlíčkův Brod : Tobiáš, 2004. ISBN 80-7311-025-3.

* Regionální článková databáze ANAL:

http://aleph.vkol.cz/F/?func=file&file_name=base-list

Se svým dotazem se můžete zkusit obrátit také na Ústav pro jazyk český AV ČR

- Jazykovou poradnu: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/